Petek, 25. 10. 2013, 11.43
8 let, 8 mesecev
Češki milijarder meša politične štrene
Drugi najbogatejši Čeh – pod palcem ima 1,5 milijarde evrov – je na politični oder stopil leta 2011 s stranko ANO 2011 (Akcija nezadovoljnih državljanov), da bi se "boril proti korupciji in drugim boleznim političnega sistema v državi". Njegovi motivi so bili postavljeni pod vprašaj, ko je kupil Mafro, eno največjih in najvplivnejših založniških hiš na Češkem. Nakup mu je prinesel tudi primerjave z italijanskim medijskim mogotcem in nekdanjim premierjem Silviom Berlusconijem ter posledično vzdevek Babisconi.
Primerjave z Berlusconijem zavrača: "Zagrešil je davčno prevaro, jaz plačujem na stotine milijonov. In ne sodelujem pri spolnih podvigih. Mladoletna dekleta me ne zanimajo." Manjkata mu sla po oblasti in zvitost Berlusconija, razlike med obema povzema nemški Spiegel. Sam Babiš kot primer dobrega prehoda od gospodarstvenika do politika navaja Bidzina Ivanišvilija. Opozicijsko gibanje najbogatejšega Gruzijca je na lanskih volitvah presenetilo stranko predsednika Mihaila Sakašvilija.
Babiš se otepa obtožb, da je v času komunizma – pred letom 1989 je bil član komunistične partije – sodeloval z zloglasno državno varnostno policijo (StB) pod imenom Bureš. Obtožbe zanika, vložil je tožbo proti Narodnemu inštitutu spominjanja na Slovaškem, ki je sprožil te informacije.
Meteorski vzpon populističnega tajkuna je posledica razočaranja Čehov nad številnimi škandali. Vohunski in podkupovalni škandal je junija zrušil vlado Petra Nečasa. "Imamo kvazidemokracijo, ko greš na volitve enkrat na štiri leta, izbereš s seznama imena štirih kandidatov in to je to. Po volitvah politiki izginejo in mar jim je samo zase," je dejal v enem od intervjujev. "Zakaj sem se odločil za vstop v politiko? Ker nisem mogel več gledati, kako nadzirajo to državo in kdo jo nadzira. Politiki mislijo, da zato, ker so dobili nekaj glasov, svet pripada njim." Njegove besede so naletele na odobravanje med volivci. "Pomembno se mi zdi, da je dovolj bogat, da lahko financira svoje življenje in volilno kampanjo, nanj pa pozneje ne bo mogel nihče vplivati," je del privlačnosti "neskorumpiranega in nepodkupljivega" Babiša, kot se je opisal sam, za volivce pojasnila 89-letna upokojenka na zborovanju stranke ANO.
Samoustvarjeni milijarder je napovedal, da bi državo vodil kot podjetje, in dodal, da Češke ne bi smeli voditi politiki, ki "nikoli niso delali". Svoje tekmece je označil za nesposobne lažnivce, ki jim je mar zgolj za osebno korist. S svojim jedkim slogom je odtujil preostale stranke in v anketah vodilne socialne demokrate (ČSSD) potisnil v naročje komunistom, ki se zdijo vse bolj zaželen oziroma zanesljiv koalicijski partner in utegnejo prvič po letu 1989 okusiti slast vladanja. Babiš je svojo vlogo pri morebitni vrnitvi komunistov na oblast zavrnil kot ugibanja. Pravi, da naj dozdajšnji politikov naveličani volivci raje kot za komuniste volijo zanj. Ankete njegovi sredinsko usmerjeni stranki napovedujejo več kot 10 odstotkov glasov, nekatere celo 16 odstotkov. ČSSD Bohuslava Sobotka naj bi prejela od 25 do 30 odstotkov glasov, komunisti okoli 13 odstotkov. ČSSD Babiša kot morebitnega partnerja zavrača. Sam priznava, da bo njegova stranka verjetno pristala v opoziciji, številni pa se sprašujejo, ali mu bo po volitvah stranko uspelo zadržati skupaj.