Sreda, 30. 7. 2014, 16.42
8 let, 7 mesecev
Česa niste vedeli o zasebnem življenju Vladimirja Putina?
Ameriški novinar Ben Judah v svoji knjigi z naslovom Krhko cesarstvo (Fragile Empire) opisuje, kako se je Rusija zaljubila v svojega predsednika Vladimirja Putina in kako se je ta ljubezen ohladila. Knjiga je nastala po številnih intervjujih z ljudmi blizu Putinovega kroga, ki jih je avtor opravil v obdobju treh let. Med njimi so bili nekdanji predsedniki vlad, zdajšnji ministri in regionalni voditelji, visoki birokrati, tesni Putinovi svetovalci in povsem običajni ljudje.
Z zbiranjem informacij iz intervjujev je avtor sestavil mozaik zasebnih navad novodobnega diktatorja. Iz citatov ruskih uradnikov ni mogoče razbrati identitete ali poklica vira informacij. Aktualna ruska politika razkrivanje osebnih podatkov predsednika države namreč ostro sankcionira. Nastal je članek, ki za prenašanje dejstev uporablja tehnike fikcije. Nekateri ga imenujejo "novo novinarstvo", vsaka podrobnost pa je skrbno zapisana.
Nato je na vrsti prva jutranja kava ob bazenu, na katero so povabljeni tudi najožji sodelavci. Predsednik naravnost obožuje trenutke v bazenu. Nadene si plavalna očala in med kravlom razmišlja o najboljših rešitvah za Rusijo.
Po kopeli, tako topli kot hladni, odvisno od razpoloženja, sledi oblačenje. Oblači se samo v oblačila, ukrojena po meri, umirjenih barv. Delovni dan se tako lahko končno začne. Sledijo prvi sestanki, na katere redno zamuja. Tri ali štiri ure čakanja na prvega moža Rusije so menda običajna praksa.
Zgodaj popoldne so za njegovo masivno pisalno mizo na vrsti brifingi, pri čemer ne uporablja informacijske tehnologije. Zaupa zgolj papirnatim dokumentom in stacionarnim telefonskim linijam.
Predsednik je obseden z informacijami, zato se najprej loti branja klipingov in nadaljuje z nacionalnimi tabloidi milijonskih naklad, kot sta Komsomolska pravda in Moskovski komsomolec. Nato se loti resnih časopisov, kot sta Vedomosti in Kommersant. Posebno pozornost namenja kolumnam Andreja Kolesnikova, ki govorijo o njem samem, in jih redno prebere v celoti.
Predsednik redko uporablja splet, občasno svojim sodelavcem pokaže le smešne videoposnetke, v katerih nastopa v glavni vlogi. Njegovo življenje je en sam ceremonial z neskončnim številom pozlačenih soban in na 15 minut natančno določenim načrtom za več mesecev vnaprej. Na urniku so številni brezplodni sestanki.
Ob koncih tedna je njegov urnik nekoliko spremenjen, a delaven. Večinoma se posveča učenju angleškega jezika.
Čeprav ima vse, kar si zaželi, nima družinskega življenja. Njegovi starši so pokojni, z ženo pa sta se po dolgem obdobju ločenega življenja tudi uradno ločila. Hčerki naj ne bi več živeli v Rusiji, podrobnosti o njunem življenju so državna skrivnost. Pojavljajo se govorice o nočnih obiskih fotomodelov in telovadk pri Putinu, a teh obiskov nihče ne zna z gotovostjo pojasniti.
Poznavalci Putinovo zasebno življenje opisujejo kot monotono. Brezplodni sestanki, ki so sami sebi namen, do podrobnosti izdelan predsedniški protokol in rutinski urniki, ki se ponavljajo iz leta v leto. Predsednik trdi, da dela več kot katerikoli predhodnik od obdobja Stalina. Nihče od njih tudi ni prepotoval toliko kot on.
Obveščevalna služba obiske v tujini skrbno načrtuje več mesecev vnaprej, na prizorišču pa je prisotna že mesec dni prej. Izbira zgolj razkošne hotele, ki jih predhodno pregleda in spremeni v drugi Kremelj. Za vso delegacijo zahtevajo najmanj 200 sob, Putinov apartma pa ob skrbnem pregledu ostane zapečaten do njegovega prihoda. S seboj pripeljejo kuharje, čistilke, natakarje ter dve toni ruske hrane, pa čeprav za eno noč.
Predsednik se vede, kot da bi bil iz brona. Zdi se, da bodo sogovorniki zmrznili, ko so se bodo srečali z njegovim pogledom. Okoli njega vlada tišina. Močni moški glasovi se v pogovoru z njim spremenijo, pravijo poznavalci.
Nekateri zaupniki trdijo, da so ga nekega poletnega večera slišali odkrito govoriti o usodi svoje države. Prisotne je vprašal, kdo so bili največji izdajalci ruskega naroda. Na odgovor ni čakal, temveč je odgovoril kar sam. "Največji zločinci v ruski zgodovini so bili slabiči, ki so izgubili svojo moč. To sta zadnji ruski car Nikolaj II. in Mihail Gorbačov," je pojasnil Putin in dodal, da sam nikoli ne bo ravnal kot onadva.