Ponedeljek, 28. 7. 2014, 10.01
8 let, 7 mesecev
Brezplačna zabava za volilni glas
Kupovanje volilnih glasov v Evropi ni želena predvolilna praksa, čeprav se v nekaterih državah dogaja tudi to. Nočni klub v Nemčiji pa je nemške oblasti postavil pred dilemo. Glasove kupuje za volitve v drugi državi.
V klubu Taksim v Bochumu na zahodu Nemčije, ki se mimogrede oglašuje kot ''največji evropski turški zabaviščni klub'', so očitno goreči podporniki trenutnega turškega premierja Recepa Tayyipa Erdogana. Erdogan bo na bližajočih turških predsedniških volitvah kandidira za predsednika, v klubu pa so se odločili, da bodo volivce spodbudili pri odločitvi, koga voliti.
Na svoji spletni strani so objavili oglas, da je Erdogan primeren ''novi predsednik nove Turčije'' in naj vsi glasujejo zanj. Kdor bo to storil, na volišču kot dokazno gradivo fotografiral volilni listek in fotografijo poslal v klub, bo dobil enoletno brezplačno članstvo v klubu.
Poleg tega za 9. avgust, dan pred volitvami, obljubljajo noro celonočno zabavo z najboljšim turškim popom, housom in hip hopom. Turški državljani zunaj države lahko sicer volijo med 31. julijem in 3. avgustom.
Eden od razlogov, da so tokrat volitve omogočili tudi v tujini, je, da ima Erdogan med Turki v tujini precej večjo podporo kot doma, kjer je zapleten v korupcijske obtožbe. Kljub temu analitiki pričakujejo njegovo zmago.
Nemški politiki so nemudoma po objavi poziva reagirali. ''To ni v skladu z demokratičnimi standardi in je nezakonito,'' je za Westdeutsche Allgemeine Zeitung dejal član Socialnih demokratov Sardar Yüksel, sicer turškega porekla. Ostra je bila tudi Christian Haardt iz nemških Krščanskih demokratov, češ da je to ''očiten poziv k kupovanju glasov, ki ga morajo oblasti preveriti''.
Serdar Yüksel pa meni, da so to le izgovori ter da je lastnik kluba znan simpatizer islamsko-konservativnega okolja vladajoče turške stranke. ''Poleg tega sploh ni nič novega, da turške stranke kupujejo glasove v tujini,'' je dejal in dodal: ''V devetdesetih letih so turške politične stranke izseljencem celo plačevale letalske karte v Turčijo, da so lahko glasovali za njih.''
Vladajočo stranko AK pa je kot goljufivo označil tudi nasprotnih Erdogana na predsedniških volitvah Ekmeleddin İhsanoğlu, skupni kandidat sekularnih strank. Na srečanju z uredniki turških medijev je dejal, da ''se bo stranka AK gotovo zatekla k goljufanju, tako kot na lokalnih volitvah 30. marca. A predsedniške volitve se bodo gotovo končale 10. avgusta''. Prepričan je namreč, da bo prav on zmagal že v prvem krogu volitev.