Sobota,
27. 9. 2014,
10.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

ZDA

Sobota, 27. 9. 2014, 10.41

8 let, 7 mesecev

Bombni napadi lomijo moč skrajnežev, a za zmago to ne bo dovolj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ameriška letala izvajajo neprekinjene bombne napade na cilje Islamske države (IS) v Siriji, a letalski napadi še zdaleč ne bodo dovolj za končno zmago, opozarja ameriški general Martin Dempsey.

Ameriške oborožene sile že peti dan uspešno napadajo cilje Islamske države. Po navedbah Pentagona so zračni napadi v Siriji poleg nadzornih in logističnih zmogljivosti prekinili tudi črpanje nafte, ki džihadistom zagotavlja dotok denarja.

Potrebujemo vojsko na kopnem A za končno zmago, ki bi bila lahko oddaljena še leta, bi bilo potrebno domače posredovanje na kopnem tako v Siriji kot v Iraku, ob tem opozarja general Dempsey, poroča BBC.

Do 15 tisoč "zmernih" upornikov v Siriji bi namreč potrebovalo urjenje in orožje, da bi lahko v Siriji premagali nevarne skrajneže.

"Idealna za razrešitev razmer, s katerimi se spopadamo, in edina resnično učinkovita sila, s katero bi lahko obvladali IS, bi bila vojska Iračanov, Kurdov in zmerne sirske opozicije," je Dempsey dejal v nagovoru v Pentagonu.

V koaliciji že okoli 40 držav Mednarodni koaliciji se je do zdaj pridružilo že okoli 40 držav, med njimi pa je tudi več držav Bližnjega vzhoda.

V petek so Belgija, Velika Britanija in Danska napovedale vojaško podporo pri posredovanju proti džihadistom IS, medtem ko francoska letala v napadih že sodelujejo.

Bela hiša je odločitev evropskih držav o sodelovanju v napadih v Iraku pozdravila. S tem se bo namreč več ameriških letal lahko posvetilo operaciji v Siriji, kjer ameriški vojaki trenutno letijo z bojnimi letali iz štirih arabskih zaveznic.

"Psihopatski teroristi", ki nas skušajo ubiti Britanski premier David Cameron je v parlamentu dejal, da se moramo zavedati, da gre v primeru Islamske država za "psihopatske teroriste, ki nas skušajo ubiti in so nam že napovedali vojno, pa če nam je to všeč ali ne".

Skrajnežem se je medtem po podatkih Evropske unije pridružilo okoli tri tisoč Evropejcev. IS je, da bi opozorila države, naj končajo napade, v zadnjih tednih obglavila tri talce, nazadnje francoskega turista, ki ga je v Alžiriji ubila teroristična skupina, ki podpira IS.