Sobota,
24. 11. 2018,
9.24

Osveženo pred

5 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,65

1

Natisni članek

Natisni članek

Brazilija Kuba zdravnik spor

Sobota, 24. 11. 2018, 9.24

5 let, 12 mesecev

Bolsonaro nad Havano, kubanski zdravniki zapuščajo Brazilijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,65

1

Jair Bolsonaro | Brazilski predsednik Jair Bolsonaro se je sprl s kubanskimi oblastmi v Havani. | Foto Reuters

Brazilski predsednik Jair Bolsonaro se je sprl s kubanskimi oblastmi v Havani.

Foto: Reuters

Brazilsko zdravstveno ministrstvo je danes sporočilo, da je zapolnilo skoraj vsa prosta delovna mesta v zdravniški dejavnosti, ki so nastala po tem, ko so zdravniki kubanskega rodu zaradi spora med Kubo in Brazilijo morali zapustiti največjo južnoameriško državo in se vrniti v domovino. 

Kuba se je za odpoklic svojih zdravnikov iz Brazilije odločila po tem, ko je skrajno desni brazilski predsednik Jair Bolsonaro kubansko vlado obtožil, da v svoje žepe pospravi 75 odstotkov zaslužka omenjenih zdravnikov. Bolsonaro je hkrati poudaril, da oblasti v Havani družinam zdravnikov ne dovolijo, da zapustijo Kubo in se pridružijo svojim svojcem v Braziliji, pod vprašaj pa je postavil tudi izobrazbo kubanskih zdravnikov.

Večina kubanskih zdravnikov v Braziliji delala na revnih območjih

Prva skupina kubanskih zdravnikov, ki je morala zapustiti Brazilijo, se je po poročanju BBC na Kubo vrnila v petek. Brazilsko zdravstveno ministrstvo je nato sporočilo, da mu je uspelo zapolniti 92 odstotkov prostih delovnih mest v zdravniški dejavnosti, ki so nastala po odhodu Kubancev. Njihova delovna mesta so zapolnili domači zdravniki.

V izjavi za medije so predstavniki ministrstva sporočili, da se je za delo prijavilo več kot 17.500 zdravnikov, medtem ko so jih osem tisoč poslali na specifična območja. Velik delež kubanskih zdravnikov v Braziliji je namreč delal v revnih, podeželskih predelih države, kjer domači zdravniki niso hoteli delati.

Večina kubanskih zdravnikov, ki si je kruh služila v Braziliji, je delala na revnih podeželskih območjih. | Foto: Reuters Večina kubanskih zdravnikov, ki si je kruh služila v Braziliji, je delala na revnih podeželskih območjih. Foto: Reuters

Nov kazenski postopek proti Luli in Rousseffovi

V Braziliji sta se sicer v petek proti nekdanjima brazilskima predsednikoma Luizu Inaciu Luli da Silvi in Dilmi Rousseff začela nova kazenska postopka zaradi korupcije. Nekdanjima predsednikoma očitajo, da naj bi prejemala podkupnine s strani državne naftne družbe Petrobras. Delavska stranka (PT), katere člana sta nekdanja predsednika, je zavrnila obtožbe, češ da gre za "škandalozen manever" s političnim motivom. (STA)

Zaradi odhoda tujih zdravnikov ogroženih okoli 30 milijonov ljudi

Po poročanju BBC za zdaj še ni jasno, koliko brazilskih zdravnikov je pripravljenih na delo na omenjenih območjih. V najbolj odmaknjenih predelih Brazilije je namreč delalo okoli osem tisoč Kubancev. Brazilski župani so medtem že posvarili vlado, da bi se zaradi odhoda tujih zdravnikov na omenjenih območjih v krizi lahko znašlo tudi do 30 milijonov ljudi. 

S Kube so medtem sporočili, da se bo preostanek njihovih zdravnikov, ki delajo v Braziliji, v domovino vrnil do konca letošnjega decembra. Neimenovani brazilski diplomatski predstavnik je dejal, da pričakuje, da bo zaradi osebnih vezi v Braziliji ostalo približno dva tisoč kubanskih zdravnikov.

Zdravniška dejavnost sicer velja za eno od najbolj donosnih dejavnosti kubanskega izvoza. V okviru programa Mais Medicos (sl. Več zdravnikov) kubanski zdravniki po svetu delujejo v 67 državah, s svojim delom pa državi letno prinesejo 11 milijard ameriških dolarjev.