Sobota, 5. 7. 2014, 9.50
8 let, 9 mesecev
Bo Rusiji uspelo Facebook in Twitter prisiliti k predaji podatkov o uporabnikih?
Analitiki to ocenjujejo kot poskus pritiska na podjetja, kot sta Facebook in Twitter, da bi podatke o ruskih državljanih predala oblastem.
Ob predstavitvi predloga zakona v parlamentu ta teden je poslanec Vladim Denging poudaril, da večina Rusov ne želi, da njihovi podatki iz Rusije odpotujejo v ZDA, kjer "jih lahko ukradejo in predajo kriminalcem". "Tu so shranjena naša celotna življenja," je izpostavil ter dodal, da bi morali internetni velikani podatke hraniti v Rusiji.
Vendar pa bo zakon okrepil pritisk na tista spletna družbena omrežja, ki v Rusiji nimajo svojih pisarn, so pa vseeno postala ključna za delovanje protivladnih skupin.
Le tri dni pred uradno vložitvijo predloga zakona v parlamentarno proceduro prejšnji mesec se je na obisku v Rusiji mudil eden od vodilnih pri Twitterju, Colin Crowell, ki je govoril s predstavniki urada za nadzor nad mediji Roskomnadzor. Vsebina pogovorov ni znana, visoko na seznamu tem pa naj bi bil dostop ruskih oblasti do podatkov o uporabnikih Twitterja.
Rusija tudi želi, da bi Twitter v državi odprl lokalno pisarno, čemur se je podjetje doslej upiralo.
Novi zakon bo sicer v veljavo stopil šele septembra 2016, po tem datumu pa bo imela ruska vlada možnost blokade spletnih strani, ki se mu ne bodo pokorile. Potrditi ga morata sicer še zgornji dom parlamenta ter ruski predsednik Vladimir Putin.