Tina Vovk

Ponedeljek,
14. 4. 2014,
17.19

Osveženo pred

3 mesece, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Jeb Bush volitve

Ponedeljek, 14. 4. 2014, 17.19

3 mesece, 1 teden

Bo Jeb nadaljeval dinastijo Bushev v Beli hiši?

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vse bolj se zdi, da se bosta na ameriških predsedniških volitvah 2016 za "sveti gral" - sedež v Ovalni pisarni - udarila člana dveh politično močnih družin - Bush in Clinton.

Demokrati svoje upe polagajo v Hillary Clinton, republikanci pa se vse bolj nagibajo k Jebu Bushu. Zmaga enega ali drugega bi bila zgodovinska: Clintonova bi bila prva ženska predsednica, poleg tega pa je dva mandata v Beli hiši sedel njen mož Bill. Jeb Bush pa bi nadaljeval tradicijo predsednikovanja Bushev, saj bi bil po očetu Georgeu in bratu Georgeu W. že tretji predstavnik te dinastije na čelu ZDA. Nobenemu očetu v Beli hiši nista sledila dva sinova.

Republikanska stranka (GOP – Grand Old Party) po bolečem porazu Mitta Romneyja pred dvema letoma išče močnega kandidata, ki bo čez dve leti po dveh mandatih Baracka Obame skušal stranki vrniti Belo hišo. Jeb Bush, nekdanji guverner Floride, je v središču t. i. velike Jebove razprave; bo ali ne bo kandidiral oz. ali lahko zmaga. Odločitve še ni sprejel, zatrdil pa je, da če se bo odločil za boj, bo ta potekal brez milosti.

Idealen kandidat Preden se (morda) spopade s Clintonovo, ga čaka še bitka v lastni stranki (t. i. primarne volitve). Tudi v tej bitki bodo padali težki udarci. Še posebej s strani t. i. čajankarjev, ki se ne strinjajo z njegovo šolsko politiko in izjavami, da nezakoniti priseljenci niso kriminalci, ampak to počnejo "zaradi ljubezni". Jeb je poročen s Columbo Bush, ki je odrasla v Mehiki in je bodočega moža spoznala, ko je prišel v njen kraj Leon na izmenjavo učit angleščino. Nekdanji predsednik Ronald Reagan je njune otroke ljubkovalno imenoval "mali rjavčki".

Predsedniške volitve 2016 so ključni trenutek za Jeba Busha. Republikanci si obupno želijo, da bi kandidiral. Njegovi zavezniki pravijo, da o tem razmišlja bolj resno kot kadarkoli (kot morebitnega kandidata so ga omenjali tudi pred zadnjimi volitvami). Verjamejo, da je lahko njihov sanjski kandidat – ne preveč konservativen (od tod neodobravanje čajankarjev), ne preveč sredinski, ne preveč dolgočasen, ne preveč predvidljiv in ne preveč neizkušen. Ter najpomembneje – ne preveč zaznamovan s škandali. Ravno pravšnji, torej.

Bushu v prid govori tudi dejstvo, da ne bi imel težav pri zbiranju denarja za kampanjo na Wall Streetu (večina od 100 največjih donatorjev Romneyja naj bi tokrat denar dala njemu) in da že ima veliko oboževalcev v Washingtonu. Njegova največja prednost je tudi njegova največja slabost. Priimek Bush mu odpira številna vrata, vendar je njegov brat Belo hišo zapustil izjemno nepriljubljen (nekaj podobnega se napoveduje tudi Obami), a si je od tedaj popravil javno podobo. A to še ne pomeni, da je Amerika pripravljena na še enega Busha.

Jeb je bil nazadnje na kakšno mesto izvoljen leta 2007, zato ni omadeževan z zadnjim dogajanjem in očitano politično nesposobnostjo republikancev. Ker je bil v političnem ringu nazadnje pred sedmimi leti, pa se pojavlja vprašanje, ali je že zarjavel. Republikanci bi bili zato lahko bolj naklonjeni kateremu od morebitnih kandidatov, ki se glasno bojujejo proti politikam Obame. Najpogosteje se omenjajo Chris Christie, Scott Walker, Ted Cruz, Marco Rubio, Paul Ryan, Rand Paul, Rick Perry, Rick Santorum in John Kasich. Vendar pa lahko republikance prepriča mnenje, da je edini, ki lahko porazi Clintonovo – Bush.

Odločitev do konca leta Če se odloči za kandidaturo, bi takoj postal eden favoritov. Medtem ko je v preteklosti odločno zanikal govorice, da bi lahko kandidiral, naj bi tokrat zelo premišljeno razmišljal o svojih možnostih. Vse bolj tudi navzven kaže znake, da bo kandidiral (promovira nove projekte, se udeležuje večerij z vplivnimi republikanskimi donatorji, na praznovanju 25. obletnice izvolitve svojega očeta je bil v središču pozornosti vplivnih republikancev, ki so ga pozivali, naj kandidira). Dokončno odločitev, je napovedal, bo sporočil do konca leta.

Anketa časnika New York Times in televizijske hiše CBS je konec februarja pokazala, da republikanci med vidnimi republikanskimi voditelji kot kandidata najbolj (z 41 odstotki) podpirajo ravno Jeba Busha. Da bi moral kandidirati, sta prepričana oba starejša Busha, ki sta že sedela v Beli hiši. "Bil bi odličen kandidat," je prepričan brat George W.