Ponedeljek,
3. 9. 2012,
11.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Bled Kitajska Evropa

Ponedeljek, 3. 9. 2012, 11.41

8 let, 7 mesecev

Blejski strateški forum opozoril na nujne spremembe v Evropi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Sedmi Strateški forum Bled (BSF) je v minulih treh dneh postregel z vrsto razprav na temo prihodnosti Evrope v spreminjajočem se svetu.

Razpravljavci so opozorili, da Evropa potrebuje bolj odločne voditelje, da mora stopiti na pot družbenih, strukturnih in "zelenih" reform, nadaljevati širitveni proces in se odpreti kitajskim investicijam. Na forumu okrog 450 politikov Letošnjega strateškega foruma, ki ga je skupaj s Centrom za evropsko prihodnost organiziralo ministrstvo za zunanje zadeve, se je udeležilo okoli 450 politikov, gospodarstvenikov in strokovnjakov iz več kot 40 držav. Močna udeležba dokazuje, da se je forum uspešno uveljavil ne le v regiji temveč tudi širše, je izpostavil gostitelj, minister za zunanje zadeve Karl Erjavec. Letošnja tema foruma z naslovom Evropa in spremenjen svetovni red, se je izkazala kot zelo aktualna. Vsi se namreč sprašujemo, kakšen je položaj Evrope v tem spremenjenem globalnem svetu, ko se centri moči selijo s severa na jug in z zahoda na vzhod, je dejal Erjavec. Po opravljenih dvodnevnih razpravah bi bilo lahko sporočilo foruma, da se mora v spremenjenem okolju tudi Evropa spremeniti, je sklenil. "Potrebujemo strukturne reforme" O pomenu reform je bil predvsem oster generalni sekretar Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) Angel Gurria. Pri iskanju rešitev za izhod iz krize in obnovitev gospodarske rasti je treba gledati tudi na kakovost teh rešitev. Potrebujemo strukturne reforme, družbene reforme in "zelene" reforme, je opozoril na prvem nedeljskem panelu. Za izvajanje reform je seveda potreben pogum voditeljev, da se lotijo dolgoročnih zadev, čeprav so lahko problematične z vidika priljubljenosti vlad, so se strinjali razpravljavci na tem panelu. Da so potrebni pogumni voditelji, je prepričan tudi predsednik Evropske banke za obnovo in razvoj Suma Chakrabarti, ki je menil, da se bo kriza nadaljevala še prihodnje leto.

Kot možnost za ponoven zagon rasti v Evropi so strokovnjaki na današnji okrogli mizi izpostavili odpiranje Evrope za investicije s Kitajske, Indije in drugih držav, ki imajo dovolj kapitala. "Če bi radi pomoč Kitajske, potem se napačno obnašate do nje," je poudaril namestnik generalnega direktorja Svetovne trgovinske organizacije Alejandro Jara.

"EU se sooča s hudo gospodarsko krizo" Kot so zagotovili strokovnjaki, ima Kitajska zelo pozitiven odnos do Evrope in ji je pripravljena pomagati pri reševanju krize. Tudi s ciljem mednarodne stabilnosti podpira močan evro in nadaljnjo širitev EU, ki je tudi že dlje časa ena osrednjih tem evropskega političnega prostora.

EU se sooča s hudo gospodarsko krizo, a to ne bi smelo vplivati na njen širitveni proces. Države jugovzhodne Evrope, ki so še vedno v čakalnici za vstop v unijo, lahko v EU prinesejo svežo energijo in dejansko okrepijo povezavo, so prepričani politični predstavniki držav iz Jugovzhodne Evrope.

Govorili so tudi o številnih globalnih temah Udeleženci BSF, ki so se posvetili predvsem iskanju poti za izhod Evrope iz krize, so sicer razpravljali tudi o drugih delih sveta. V razpravi o Afganistanu so se strinjali, da je za deželo pod Hindukušem in celotno srednjo Azijo pomembno sodelovanje, predvsem gospodarsko. V nedeljski razpravi o položaju Sirije in ostalih držav Severne Afrike, v katerih je prišlo do arabskih vstaj, pa so udeleženci ugotavljali, da Evropa za arabsko pomlad ni naredila dovolj.

Drugi udeleženci so opozorili, da stara celina ni več edina, ki lahko pomaga. Predsednik republike Danilo Türk je o vlogi, ki bi jo morala igrati EU, izpostavil, da mora narediti red v svoji hiši, prenehati mora pridigati drugim in ponovno razmisliti o svojih prioritetah.

Ob robu BSF je potekala tudi vrsta bilateralnih srečanj, v katerih je slovenska vlada prejela podporo pri uveljavljanju varčevalnih ukrepov in reform. Nujnost reform sta v srečanjih s predsednikom vlade Janezom Janšo in ministrom za finance Janezom Šušteršičem izpostavila tako Chakrabarti kot Gurria.

"Tudi Slovenija potrebuje zlato pravilo" "Tudi Slovenija potrebuje reforme in zlato pravilo," je sklenil Erjavec, ki upa, da bo BSF prispeval k temu, da bosta "javnost in politika bolj ozaveščena, zakaj je to potrebno". Prepričan je, da je bilo sporočilo jasno in če Slovenija ne bo opravila reform, bodo te ob morebitni mednarodni pomoči še hujše. Zaenkrat pa Slovenija še ni na točki, ko bi morala zaprositi za mednarodno finančno pomoč, je zagotovil Gurria.

Ob BSF so se poleg politikov srečevali tudi gospodarstveniki in navezovali poslovne stike. Tako forum pomaga tudi pri utrjevanju znamke Made in Slovenia, je prepričana generalna sekretarka blejskega foruma Miriam Možgan. O tej dodatni vrednosti foruma priča tudi sodelovanje številnih sponzorjev in donatorjev, ki skoraj v celoti pokrijejo stroške organizacije. Kot potencial za nadaljnji razvoj BSF pa organizatorji v prihodnjih letih vidijo predvsem forum mladih, ki je v soboto postregel z veliko kreativne energije.