Petek, 15. 12. 2017, 10.40
7 let, 1 mesec
Bi morali duhovniki prijaviti spolne zlorabe, za katere izvedo pri spovedi? #video
V Avstraliji so danes po petih letih preiskave uradno objavili nacionalno poročilo o spolnih zlorabah otrok. Poročilo ugotavlja, da so se avstralske institucije 'hudo izneverile' otrokom v svoji oskrbi, saj so dopustile, da jih je bilo več deset tisoč zlorabljenih.
Avstralska vlada je posebno komisijo z nalogo, da razišče institucionalne odzive na spolne zlorabe otrok, ustanovila leta 2012, po desetletju pritiskov, da je treba obtožbe o teh zlorabah po vsej državi temeljito preiskati.
Šestčlanska komisija je v petih letih dela govorila z več kot 15 tisoč žrtvami, ki so bile, številne pred več desetletji, zlorabljene v cerkvah, sirotišnicah, športnih klubih, mladinskih skupinah in šolah.
Video: Planet TV
Komisija je policiji posredovala več kot 2.500 primerov
Zlorab je bilo obtoženih več kot štiri tisoč različnih institucij, med njimi številne cerkvene. Komisija je policiji posredovala več kot 2.500 primerov, od tega v 230 primerih poteka kazenski pregon.
Poročilo izpostavlja, da je bilo v avstralskih institucijah spolno zlorabljenih na desettisoče otrok, "točnega števila pa ne bomo poznali nikoli". "A kakršnokoli že je to število, gre za nacionalno tragedijo, ki so jo skozi generacije zagrešile številne institucije, ki smo jim najbolj zaupali," dodaja.
Preiskava je med drugim dosegla avstralskega kardinala Georga Pella, ki v Vatikanu vodi finančno ministrstvo. Pell je tarča številnih obtožb o spolnih zlorabah, ki jih zavrača kot popolnoma neresnične. V zvezi z obtožbami je Pell že bil zaslišan tako v Avstraliji kot v Vatikanu, marca pa naj bi sprejeli odločitev, ali obstaja dovolj dokazov za sojenje.
V nekaterih institucijah je bilo več ljudi, ki so spolno zlorabili številne otroke. Glavnim institucijam družbe je 'resno spodletelo', saj niso le dopustile zlorab, ampak je bil pogostokrat povsem neprimeren tudi njihov odziv na obtožbe o zlorabah.
Storilcev naj bi bilo več kot 1.800
Že med zaslišanji je prišlo na dan, da je bilo spolnih zlorab otrok obtoženih kar sedem odstotkov vseh katoliških duhovnikov v Avstraliji v obdobju od 1950 do 2010, a teh obtožb niso nikoli raziskali, otrok, ki so jih izrekli, pa niso le ignorirali, ampak pogosto celo kaznovali.
Storilcev naj bi bilo več kot 1.800, povprečna starost njihovih žrtev pa je bila deset let pri dekletih in enajst let pri fantih. Najhuje naj bi bilo v redu Božjih bratov svetega Janeza, kjer je bilo zlorab obtoženih kar 40 odstotkov članov.
Avstralski premier Malcolm Turnbull se je v odzivu na poročilo poklonil pogumu preživelih, ki so spregovorili o zlorabah. "Predolgo se je zločine proti otrokom našega naroda prikrivalo ali se jih ignoriralo," je poudaril.
Komisija predlaga prostovoljni celibat
Danes objavljeno poročilo vsebuje tudi 189 priporočil, ki bi, če bi bila uveljavljena, temeljito pretresla stoletja stare cerkvene prakse in tradicije. Med drugim poziva, da bi morali biti duhovniki zakonsko obvezani, da poročajo o zlorabah, za katere izvedo na spovedih. Predlaga tudi, da bi moral biti celibat za katoliške duhovnike zgolj prostovoljen, saj sedanja obveza prispeva k zlorabam otrok.
Nadškof Melbourna in predsednik avstralske škofovske konference Denis Hart se je opravičil za 'sramotno' preteklost Cerkve in zatrdil, da razkritja jemljejo "zelo resno" in bodo ukrepali. A kot je vztrajal, je na Vatikanu, da odloči glede konkretnih priporočil.
"Če bi kdo v spovednici priznal zlorabo, ga ne bi mogel prijaviti"
Hart je poudaril, da sam ne bi mogel prijaviti posameznika, ki bi mu v spovednici priznal spolno zlorabo, a da bi mu zavrnil podelitev odveze, dokler se ne bi sam predal oblastem, poroča CNN. Vztrajal je, da mora spoved v osnovi ostati zaupna, prostovoljni celibat pa da je "težavna zadeva", a bodo priporočilo prenesli Vatikanu.
Sydneyjski nadškof Anthony Fisher sicer meni, da z ukinitvijo obveznega celibata ne bi nujno zmanjšali števila zlorab, saj se po njegovih besedah pogosto dogajajo tudi v organizacijah, ki celibata ne poznajo.
6