Nemški finančni minister Wolfgang Schaeuble za lažje kritje stroškov begunske krize predlaga uvedbo evropskega davka na bencin, iz katerega bi črpali sredstva za krepitev nadzora na zunanjih mejah EU.
"Če državni proračuni ali proračun EU ne zadostujejo, se dajmo dogovoriti, da na primer uvedemo določen davek na vsak liter bencina. Tako bomo imeli sredstva za evropski odgovor na begunsko vprašanje," je za današnjo izdajo časnika Suddeutsche Zeitung dejal Wolfgang Schaeuble.
Če Merklova ne bo ukrepala, jo bo tožil
Bavarski premier in predsednik Krščansko-socialne unije (CSU) Horst Seehofer pa zvišuje pritisk na nemško kanclerko Angelo Merkel zaradi njene politike do beguncev. Po poročanju časnika Del Spiegel ji je dal dva tedna časa, da spremeni to politiko, sicer ji grozi tožba. "V prihodnjih 14 dneh bomo zvezno vlado pisno pozvali, naj na mejah ponovno vzpostavi zakonsko urejene pogoje. Če tega ne bo storila, nam ne bo preostalo drugega, kot da vložimo tožbo na ustavno sodišče," je povedal Seehofer, ki sicer od nemške zvezne vlade že dolgo zahteva omejitev priseljevanja v državo.
V Nemčijo na dan stopi povprečno 3.000 beguncev
V prvih januarskih dneh je po podatkih bavarskih oblasti v Nemčijo vstopilo povprečno okoli 3.000 beguncev na dan. Bavarska vlada se opira na pravno mnenje nekdanjega ustavnega sodnika Uda Di Fabia, ki ocenjuje, da nemška vlada ne nadzoruje dovolj učinkovito državnih meja. Seehofer to vidi kot dokaz, da je ravnanje nemške vlade, ko ne omejuje prehajanja beguncev čez mejo, nezakonito. Zato bi Berlin po njegovih ocenah moral tudi nositi večji delež stroškov begunske krize.