Sreda,
30. 5. 2012,
15.44

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

predsednik parlament

Sreda, 30. 5. 2012, 15.44

8 let, 7 mesecev

Albanija brez kandidata za predsednika države

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Albanskim političnim strankam ni uspelo predlagati kandidata za položaj predsednika države, kar je parlament prisililo, da je za danes predvidene volitve preložil za približno teden dni.

Po albanski ustavi mora parlament predsednika države, ki ima petletni mandat, izvoliti v največ petih krogih.

Datuma drugega kroga še niso določili "Predlagan ni noben kandidat," je ob začetku seje dejala predsednica parlamenta Jozefina Topalli. "To je formalno parlamentarno zasedanje brez kandidata, brez izida," pa je izjavil vodja poslanske skupine opozicijskih socialistov Gramoz Ruci (PS). Socialisti in vladajoči konservativni demokrati premiera Salija Berishe (PD) so drug drugega okrivili za to, da jim ni uspelo doseči soglasja o primernem kandidatu.

V skladu z ustavo mora biti ime kandidata vloženo najmanj 24 ur pred predvidenimi volitvami. Če se to ne zgodi, ustava določa, da se prvi krog volitev obravnava kot izveden, nato pa morajo v sedmih dneh določiti datum drugega kroga. Datuma drugega kroga še niso določili. Za izvolitev predsednika so v prvih treh od možnih petih krogov potrebne tri petine glasov vseh poslancev v 140-članskem parlamentu, to je 84 glasov. Demokrati imajo v parlamentu večino, a ne 84 glasov. V zadnjih dveh krogih za izvolitev predsednika zadostuje navadna večina, to je 71 glasov.

EU je Albanijo pozvala k izvolitvi predsednika Pod mednarodnim pritiskom so si politične stranke v Albaniji prizadevale doseči dogovor o kandidatu, ki bi nasledil predsednika Bamirja Topija. Slednjemu mandat poteče julija, vnovič pa se ni potegoval za položaj. Evropska unija je državo pozvala k izvolitvi predsednika, ki bi lahko poenotil Albanijo, saj državo že od parlamentarnih volitev leta 2009 pesti politična kriza.

Opozicija še vedno zavrača izide volitev Opozicijski socialisti namreč še vedno zavračajo izide teh volitev, ki so jih po njihovem mnenju zaznamovale poneverbe. Socialisti so zaradi tega dolgo časa bojkotirali delo parlamenta in organizirali množične proteste, na katerih so zahtevali ponovitev volitev. Na vrhuncu politične krize so bili januarja lani na demonstracijah pred vlado v Tirani ubiti štirje protestniki. Šele novembra lani se je opozicija lotila dela v parlamentu.

Albanija je parlamentarna demokracija, a ima pomembno vlogo tudi predsednik države. Med njegovimi glavnimi nalogami so imenovanje premiera na predlog parlamentarne večine in ministrov na predlog predsednika vlade. Je tudi vrhovni poveljnik oboroženih sil, v soglasju s parlamentom pa imenuje vrhovne sodnike. Zakone lahko pred sprejetjem še enkrat pošlje v parlamentarno obravnavo.