Ponedeljek,
10. 6. 2013,
10.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sirija napad

Ponedeljek, 10. 6. 2013, 10.11

8 let, 8 mesecev

Al Asadove sile načrtujejo napad na Alep

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Sirski predsednik Bašar Al Asad naj bi načrtoval ponovno zajetje Alepa, potem ko so njegove sile uspešno pregnale sirske upornike iz okolice Kusajra na zahodu Sirije.

Sirski režim naj bi skupaj z libanonskim šiitskim gibanjem Hezbolah, ki je na pomoč priskočilo režimu sirskega predsednika Bašarja Al Asada, z operacijo Severna nevihta ponovno zavzel Alep, največje mesto v državi, in njegovo okolico. Nekateri viri pa so po poročanju Telegrapha prepričani, da bi se boji lahko začeli v nekaj dneh ali celo urah.

Sirska vojska po zmagi v Kusajru bolj samozavestna Sirska vojska si je povrnila samozavest, potem ko je s pomočjo Hezbolaha ponovno zavzela Kusajr, ki je blizu libanonske državne meje. Pretekli konec tedna pa je sirska vojska iz območja Kusajra pregnala vse sirske upornike, z njimi pa tudi več tisoč civilistov. Eden od predstavnikov opozicije, Hadi Abdulah, je za Telegraph povedal, da je skupaj z dva tisoč možmi, ženskami in otroci ujet v enklavi. Povedal je tudi, da je bilo približno 40 ljudi, med njimi tudi ženske in otroci, ubitih, ko je sirska vojska napadla begunsko kolono.

"Bili smo v skupini sedem tisoč ljudi. Prva skupina, približno tisoč ljudi, je prišla na varno, drugo skupino pa sta napadla sirska vojska in Hezbolah. Mrtvi in ranjeni so se zgrudili na licu mesta, niti ne moremo odstraniti trupel. Tanki so izločili nekaj civilistov in jih pobili," je povedal Abdulah.

Vodja ene večjih uporniških skupin samo ranjen Državni mediji so sprva trdili, da so vladne sile ubila Abdulkaderja Al Saleha, ki je bolj znan kot Hadži Marea, sicer pa vodja ene od večjih uporniških skupin v Alepu. Marea je vodil skupino upornikov, ki so odšli v Kusajr na pomoč drugim upornikom, vendar v akciji ni bil ubit, temveč ranjen.

S tem ko je sirska vojska začela ponovno zavzemati izgubljena mesta, so se pojavili dvomi, ali bo Sirija sodelovala na mirovni konferenci, ki jo močno podpirajo Velika Britanija, Francija in ZDA. Konferenca bi se morala začeti pozneje tega meseca, vendar je bila prestavljena za en mesec, britanski zunanji minister William Hague pa je prepričan, da konferenca niti ne bo uspešna. "Manj verjetno je, da bo sirski režim prejel dovolj podpore v pogajanjih, hkrati pa je težko prepričati opozicijo v sodelovanje na konferenci," je po poročanju Telegrapha povedal Hague.

Sirski uporniki potrebujejo orožje Po pisanju The Economista pa naj bi sirski uporniki krvavo potrebovali pomoč iz tujine, in sicer v obliki modernih vojaških orožij, kot so prenosne protiletalske rakete in protitankovsko orožje. Režim sirskega predsednika se je tako ohranil pri življenju, vztrajal pa bo lahko še nekaj časa.