Ashtonova, ki se bo sešla tudi z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem, pa je pozvala k vrnitvi Palestincev in Izraela za pogajalsko mizo.
Ashtonova se je v Ramali ločeno sestala z Abasom in palestinskim premierom Salamom Fajadom, s katerima je razpravljala o zadnjih dogodkih v regiji, predvsem pa o nameri palestinskega vodstva, da jeseni v Generalni skupščini ZN zaprosijo za priznanje palestinske neodvisnosti brez vnaprejšnjega dogovora z Izraelom.
Potrditve VS ZN ne bo
Po besedah palestinskega pogajalca Sajeba Erekata naj bi Ashtonova Abasu dejala, da EU ne odreka legitimnosti namere Palestincev, da v GS ZN prosijo za priznanje neodvisnosti, vendar bo mnenje EU odvisno od besedila, ki ga bodo predložili Varnostnemu svetu ZN. Priznanje GS ZN namreč ni dovolj za sprejetje neodvisne palestinske države v ZN, ampak bi moral to potrditi VS, kjer pa bodo ZDA kot trdna zaveznica Izraela uveljavile veto.
Abas: Pogajanja ostajajo prva izbira
Abas je sicer poudaril, da iskanje priznanja neodvisnosti v ZN ne pomeni "opustitve pogajanj, ki ostajajo prva izbira za palestinsko vodstvo", kljub temu pa je poudaril, da bi pot v ZN bila "velika priložnost", da se rešijo iz političnega zastoja v mirovnem procesu, ki je po njegovih besedah nastal zaradi izraelske trme in politike gradnje judovskih naselbin na Zahodnem bregu.
Ahtonova ima v okviru obiska v regiji poleg srečanj s palestinskimi in izraelskimi predstavniki tudi pogovore z jordanskimi voditelji in z norveškim zunanjim ministrom Jonasom Gahrom Storejem, ki je bil tudi na obisku pri Abasu. Obisk bo zaključila v ponedeljek.
Abas se je medtem danes na srečanju islamskih verskih predstavnikov v Ramali dotaknil tudi finančne krize, s katero se sooča njegova vlada. Posvaril je, da bi vložitev zahtev po priznanju v ZN sprožilo uvedbo novih sankcij s strani ZDA in Izraela, ki nasprotujeta palestinskim nameram.
Abas: Ne moremo se kar vdati
"Nočemo izstradati naših ljudi ali jim otežiti življenj. Toda, kaj drugega lahko naredimo, ne moremo se kar vdati. Že sedaj se soočamo s finančnimi sankcijami, za katere upamo, da bodo umaknjene," je poudaril Abas in dodal, da ne ZDA ne Izrael ne ponujata ničesar, kar bi lahko vodilo v obnovitev pogajanj.