Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
12. 5. 2015,
10.27

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 12. 5. 2015, 10.27

7 let, 3 mesece

Zvonko Fišer: Nihče si ni pridobil nobenih koristi (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Generalni državni tožilec Zvonko Fišer se je odzval na zaključne ugotovitve KPK, da je v primeru imenovanja Boštjana Škrleca za direktorja VDT ravnal koruptivno.

Generalni državni tožilec Zvonko Fišer se je odzval na zaključne ugotovitve KPK, da je v primeru imenovanja Boštjana Škrleca ravnal koruptivno in na zahtevo pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča državnotožilskemu svetu, da pripravi poročilo o zatrjevanih kršitvah pri imenovanju.

Državnotožilski svet je po zakonodaji tudi edini organ, ki lahko predlaga Fišerjevo razrešitev. Takšno spremembo zakonodaje je pripravil Zalar v ministrski vlogi, s pojasnilom, da se bo s tem politika umaknila od kadrovanja.

Fišer in Zalar s tožbo nad ugotovitve KPK Bosta pa tako Fišer kot Zalar zaradi ugotovitve KPK iskala pravico na upravnem sodišču, kamor sta že vložila tožbi. Zalar KPK očita tako vsebinske kot postopkovne nepravilnosti, zaradi česar je sodišču predlagal, da naj KPK naloži, da do končne odločitve umakne poročilo s spletne strani. Zalar KPK med drugim očita, da je KPK izvajala dokaze, o katerih se ni imel možnosti izreči.

Zgodba "odstavimo Fišerja za vsako ceno" "V zgodbi 'odstavimo Fišerja za vsako ceno' ne gre zame. Gre za veliko več. Gre tudi za samostojnost državnega tožilstva v tej državi. Gre za to, ali bomo imeli sodobno urejen kazenski pregon ali pa si ga bo podrejala politika," je novinarsko konferenco začel Zvonko Fišer. "Gre tudi zame. Za moje osebno, človeško, profesionalno integriteto in dostojanstvo."

V uvodu je predstavil svojo 44-letno kariero ter dejal, da je delo ves čas opravljal zakonito, zavzeto in strokovno.

Glede afere pri imenovanju Škrleca za generalnega direktorja je zatrdil: "Od leta 2012, ko je državno tožilstvo prišlo pod pristojnost ministrstva za notranje zadeve, je bila to vseskozi politično motivirana zgodba." Prepričan je, da se to dogaja v trenutku, ko tožilstvo dosega odlične rezultate, na katere je ponosen. "Dosegli smo velik preboj na področju gospodarskega kriminala," je dejal.

"Kandidatura Škrleca je bila ocenjena kot ustrezna, z imenovanjem niso bile prizadete pravice drugih ali kršeni interesi – ne tožilcev ne javnih uslužbencev. Nihče si ni pridobil nobenih koristi," poudarja Fišer. "Škrlec je imel takrat zanesljivo službo, na strani tožilstva je bil interes, da dobi generalnega direktorja. Bil je zelo ustrezen kandidat za to funkcijo. Druge konkurence ni bilo."

O delovanju Komisije za preprečevanje korupcije je dejal, da je "sčasoma ustvarila nenavaden, nenormalen, nelegitimen sistem, ki dobro služi diskreditiranju in obračunavanju. Take tendence je pokazala tudi do tožilstva."

"V drugo mi ni dala možnosti, da bi se izrekel o njenih ugotovitvah. Nisem imel možnosti predlagati dokazov in navajati dejstev, je pa ugotovitve nemudoma javno objavila. Do možnosti za sodno varstvo sem prišel šele v trenutku, ko mi je bila že napravljena nepopravljiva škoda," Komisiji za preprečevanje korupcije očita Fišer.

Ne spreglejte