Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković o predlogih stranke Solidarnost o ustavni prepovedi poletnih volitev in morebitni ustavni obtožbi predsednika pravi, da odločitev prepušča poslancem PS.
"Tudi v tem primeru nikoli ne bom zahteval enotnega nastopa. To je prepuščeno vsakemu, ki sedi v parlamentu. Ko poslanec enkrat vstopi v parlament, mora skrbeti za dobro celotne države, ne pa za posamezne interese strank. Sami bodo povedali, ko bo do takega predloga prišlo, ampak mi se pripravljamo tako, kot da bodo volitve 13. julija," je povedal Janković na redni novinarski konferenci v ljubljanski mestni hiši.
Večerne volitve
Predsednik PS je ponovil, da 13. julij ni primeren datum volitev, a da se na volitve pripravljajo ne glede na to, kdaj bodo. 13. julij ni primeren datum ne zaradi nastajajočih ali obstoječih strank, ampak predvsem zaradi državljanov, ki imajo pravico do svojega dopusta, pravi Janković. Predlaga, da bi bila volišča v primeru poletnega datuma volitev odprta do 22. ure.
Slamnatega Janković ne podpira
Ponovil je tudi, da ne bi podprl slamnatega mandatarja, ker je takšna igra nespodobna. "Če bo kdo od poslancev prišel s predlogom mandatarja, ki bi bil kompetenten in ki bi upošteval to, kar smo predlagali, bomo o tem resno razmislili. Če ne bo resnega kandidata, potem nas ni zraven."
Zakaj pa Bratuškova ne bi bila komisarka?
Na novinarsko vprašanje o špekulacijah, da bi odhajajoča vlada za evropskega komisarja predlagala premierko Alenko Bratušek ali pa katerega od ministrov, je Janković odgovoril, da je to pravica vlade. "Kar naj predlagajo, nimam nobenih težav," je dejal, a poudaril, da mora biti kandidat kompetentna oseba. Kaj pa, če bi bila to Alenka Bratušek? "Zakaj pa bi imel težavo? Jaz nimam nobenih zamer."
Stranka Solidarnost je poslance pozvala, da s spremembo ustave določijo, da volitve v juliju in avgustu niso mogoče. Če bo predsednik republike Borut Pahor volitve razpisal v času dopustov, pa predlaga, da parlament razmisli o ustavni obtožbi zoper Pahorja.