Torek,
5. 11. 2013,
13.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

zdravje

Torek, 5. 11. 2013, 13.15

8 let, 7 mesecev

Zdravljenje v tujini: kje, kam, kako?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Z uvedbo direktive o uveljavljanju pravic pacientov pri čezmejnem zdravstvenem varstvu so meje, kje se lahko posameznik zdravi, zbrisane. Kaj to pomeni za bolnika, ki bi se rad zdravil v tujini?

Kaj je treba vedeti, preden se odpravimo na zdravljenje v tujino?

- Za ambulantne in bolnišnične zdravstvene storitve do 24 ur zadošča napotnica splošnega zdravnika.

- V tujini je bolnik najprej samoplačnik, vendar na podlagi računa Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) strošek povrne v znesku, ki je za to storitev priznan pri nas.

- Za večje posege je potrebna predhodna odobritev zdravnika in ZZZS.

- Potnih stroškov in stroškov bivanja zavarovalnica ne povrne.

Nacionalne točke – točke z vsemi informacijami Preden se bo bolnik odločil za zdravljenje v tujini, bo potreboval informacije o cenah zdravstvenih storitev – doma in v tujini. V Evropski uniji se bodo zato oblikovale nacionalne kontaktne točke, ki se bodo med sabo povezovale in bolnikom pomagale pri iskanju informacij o zdravljenju. Informacije bodo na voljo tako slovenskim bolnikom kot tudi bolnikom iz drugih držav članic EU, ki bodo želeli priti na zdravljenje v Slovenijo.

Nacionalne kontaktne točke za paciente bodo tako med drugim bolnikom ponujale informacije o izvajalcih, standardih ter smernicah v zvezi s kakovostjo in varnostjo, o pravicah pacientov, pritožbenih postopkih in obsegu povračila stroškov zdravljenja.

Se obeta več zdravstvenega turizma? Zdravstveni oziroma medicinski turizem je potovanje v oddaljen kraj z namenom, da se opravi zdravljenje oziroma medicinska oskrba. Zakaj? Da se bolniki izognejo čakalnim vrstam, zmanjšajo stroške ali opravijo medicinske storitve, ki v domači državi niso na voljo. Do zdaj smo v Sloveniji poznali predvsem zdravilniški turizem in obiske lepotnih kirurgov.

Medicinski turizem pa se med Slovenci v zadnjem času vse bolj uveljavlja – predvsem kar zadeva odločanje za zobozdravstvene storitve in operacije oči, saj so te storitve, predvsem na Hrvaškem, cenejše.

Direktiva o čezmejnem zdravljenju odpira dodatne možnosti zdravljenja v tujini, vendar pa po mnenju ZZZS in ministrstva za zdravje povečanih odhodov za zdravljenje v tujini ne gre pričakovati, saj izkušnje kažejo, da se slovenski bolniki težko odločijo že za zdravljenje v bolnišnicah v drugih krajih po Sloveniji.