Sreda, 27. 11. 2024, 16.01
3 ure, 20 minut
Žavbi: Predsednica DZ ima polno zaupanje in podporo poslancev Svobode
Potem ko so v SDS napovedali, da nameravajo vložiti predlog za razrešitev predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, so se na to odzvali v poslanski skupini Svoboda in tudi koalicijski partnerici. "Ima popolno zaupanje in podporo poslanske skupine Svoboda," je poudaril Lenart Žavbi, namestnik vodje poslancev največje koalicijske stranke.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ima popolno zaupanje in podporo poslanske skupine Svoboda, je ob napovedi predloga SDS za njeno razrešitev dejal namestnik vodje poslancev Svobode Lenart Žavbi. V stranki so izjemno ponosni na pot, ki jo Urška Klakočar Zupančič utira kot prva ženska na čelu DZ, je zatrdil Žavbi in SDS očital politikantstvo.
V SDS predsednici državnega zbora očitajo ponavljajoče kršenje poslovnika DZ, ustave in zakonov ter neprimerno vedenje.
Žavbi je v izjavi očital SDS, da je njihov predlog odraz politikantstva in preusmerjanja pozornosti z njihovega pravega obraza, ki so ga podporniki stranke po njegovi oceni pokazali tudi na torkovem zboru podpornikov prvaka SDS Janeza Janše pred sodiščem v Celju. "Videli smo to, kar pooseblja SDS. Nasilništvo, prostaškost, hujskaštvo, ščuvanje. To je SDS," je bil oster Žavbi.
Predsednik vlade Robert Golob potezo SDS ocenjuje kot politično manipulacijo in jo kot takšno v celoti zavrača, so sporočili iz njegovega kabineta.
Koalicijski partnerici izrazili vso podporo
Podporo predsednici DZ so v prvem odzivu izrazili tudi v najmanjši koalicijski partnerici Levici. Njihova poslanka in podpredsednica DZ Nataša Sukič je ob tem delo predsednice DZ ocenila z "najvišjo možno oceno". Meni, da je Klakočar Zupančič dala karakter in pečat mandatu DZ in funkciji. "Kar počne SDS, je pač medijski cirkus in spektakel, ki se ga vsakič znova poslužuje. To je pravzaprav že kliše," je še komentirala predlog SDS za razrešitev predsednice.
Predsednik koalicijske SD Matjaž Han je medtem ob robu vrha slovenskega gospodarstva v organizaciji GZS ocenil, da je predlog za razrešitev v tem trenutku nepotreben. Prepričan je, da gre za še en manever, ki pa po njegovem mnenju ne bo uspel razbiti koalicije.
Kaj meni predsednica DZ?
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob napovedi SDS o vložitvi predloga za njeno razrešitev poudarila, da ima vsaka poslanska skupina pravico predlagati vse, kar je zakonito in ustavno. Ne glede na odločitev DZ glede tega konkretnega predloga meni, "da se bo naslednji dan svet popolnoma enako vrtel kot dan pred tem".
Ob tem je Klakočar Zupančič dodala še, da o predsedniku ali predsednici odloča absolutna večina glasov vseh poslancev, so sporočili iz njenega kabineta.
Tudi NSi bo prispeval glasove predlogu
Osem poslancev NSi bo zagotovo prispevalo podpise k predlogu SDS za razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič, je napovedal predsednik NSi Matej Tonin. Dejal je, da je Klakočar Zupančič v zadnjih dveh letih velikokrat kršila poslovnik DZ in zakone.
"V opoziciji smo poskušali na različne načine, z opozarjanjem, tudi z ovadbo, uporabljali smo različna pravna sredstva, ki smo jih imeli na razpolago, vse je bilo neučinkovito. Zadnje orodje, ki nam ostane, je predlog za razrešitev predsednice državnega zbora," je Tonin medijem povedal ob robu potrjevanja nove Evropske komisije v Strasbourgu.
Če ne bi ukrepali, bi po njegovih besedah lahko nastal vtis, da se s takšnim vodenjem parlamenta celo strinjajo in da je to, kar počne predsednica DZ, v redu. "Postopki, pravila so mati demokracije in če se te stvari začnejo kršiti in če se ne upoštevajo, potem pridemo samo do pravila močnejšega, to pa je konec demokracije," je še opozoril predsednik NSi.
Predlog za razrešitev predsednika DZ lahko sicer vloži najmanj deset poslancev, za razrešitev predsednika DZ pa na tajnem glasovanju potrebujejo 46 poslanskih glasov.