Petek,
18. 4. 2025,
16.44

Osveženo pred

1 dan, 6 ur

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,94

Natisni članek

Natisni članek

NIJZ Maximarket voda onesnaženje

Petek, 18. 4. 2025, 16.44

1 dan, 6 ur

Voda v Maximarketu: zbolelo najmanj 36 ljudi. Dezinfekcija se bo začela v soboto. #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,94

Zaradi onesnažene vode v ljubljanski veleblagovnici Maximarket je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) do danes zbolelo 36 ljudi, pri čemer gre večinoma za zaposlene in nekaj strank. Na številke, ki so jih v četrtek odprli za prijavo težav, je do danes poklicalo več kot 70 ljudi. Odprte so tri linije, je danes povedala epidemiologinja Eva Grilc. Dezinfekcija interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa se bo začela v soboto, je na novinarski konferenci pojasnila Klara Kopše Zorko iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Danes so vzorce vzeli tudi v sosednjih stavbah, rezultati bodo znani v soboto.

Kot je Eva Grilc dejala na novinarski konferenci, so že dobili izvid analize prvega odvzetega blata, iz katerega izhaja sum na okužbo z norovirusi, kaže tudi na prisotnost sapovirusa in bakterije E. coli.

Omenjeni povzročajo kratkotrajno, a intenzivno bruhanje, drisko, lahko tudi povišano telesno temperaturo. Obolelim predlaga, naj se zdravijo doma, poskrbijo za primerno hidracijo in nadomeščanje elektrolitov.

"Če pa gre za hujšo klinično sliko, se pravi, da gre za takšno izgubo telesnih tekočin, da je ne moremo sproti nadomeščati, je treba poiskati zdravniško pomoč. Če izbrani zdravnik v času praznikov ni na voljo, poiščite pomoč v zdravstveni službi oziroma urgentni zdravstveni službi," je dejala Grilc. To še posebej velja za osebe, ki so bolj dovzetne oziroma bolj občutljive za prebavne težave, to so majhni otroci, kronični bolniki in starejši.

Maximarket
Novice Pozor: ste kupovali v Maxiju? Teh živil nikar ne zaužijte.

Za zdaj sicer v zdravstvenih ustanovah – vprašali so tudi na kliniko za infekcijske bolezni in vročinska stanja – ne beležijo povečanega obiska, bi se pa "danes ali jutri lahko še kdo pojavil", je dejala.

Po njenih besedah se lahko težave pojavijo nekaj dni po zaužitju onesnažene vode ali hrane in ponavadi tudi trajajo nekaj dni.

Kot je še povedala, jim je upravljavec Maximarketa zatrdil, da upošteva priporočila NIJZ.

Na vprašanje, ali je bil NIJZ obveščen pravočasno, saj so težave pri zaposlenih opažali že od sobote, NIJZ pa je bil obveščen sredi tedna, je Grilc pojasnila, da je to običajno, saj so v tem času okužbe, ki povzročajo prebavne težave, nekaj običajnega, zato bi lahko šlo tudi za omejen izbruh v kolektivu. Seveda pa se je pozneje izkazalo, da gre za izbruh širše razsežnosti.

Največje tveganje pri solatah ali narezanem sadju

Pavel Polak iz Centra za zdravstveno ekologijo je pojasnil, da morajo imeti trgovine in lokali vzpostavljene dobre higienske prakse za preprečevanje okužb. A za vse postopke, kot so čiščenje, vzdrževanje osebne higiene, umivanje rok in tako naprej, je potrebna zdravstveno ustrezna, neoporečna pitna voda. "Če je že voda onesnažena, se zelo težko zagotavlja varna hrana," je dejal.

Največje tveganje je pri toplotno neobdelanih živilih, torej pri solatah ali narezanem sadju, saj je bilo lahko narezano z nožem, ki je bil umit z oporečno vodo. Medtem so nenevarna predpakirana živila, tudi živila, ki so potencialno nevarna, recimo tatarski biftek, pa niso bila podvržena rokovanju na lokaciji, je ponazoril Polak.

V Maximarketu zaprtih več živilskih obratov

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je na podlagi inšpekcijskih pregledov sporočila, da med živilskimi obrati, ki so priključeni na vodovodni sistem Maximarketa, lokala Maxi Brunch Cafe in Moji štruklji Maxi ne poslujeta, trgovina Maximarket in atelje Dobnik pa delujeta v omejenem obsegu.

Uprava je inšpekcijske preglede opravila v četrtek in danes sporočila, da od štirih obratov, ki so priklopljeni na vodovodni sistem objekta in prodajajo živila, trenutno obratujeta dva.

V živilski trgovini Maximarket prodajajo predpakirana živila, sveže sadje in zelenjavo, vsi preostali tako imenovani odprti oddelki ne poslujejo. Čokoladni atelje Dobnik prodaja le predpakirana živila.

"Obrata, ki poslujeta, sta si zagotovila alternativen vir zdravstveno ustrezne pitne vode, ki omogoča obratovanje v omejenem obsegu. Obrati bodo poslovali v navedenem obsegu do normalne vzpostavitve preskrbe z zdravstveno ustrezno pitno vodo, so sporočili z uprave.

Ob tem so poudarili, da je zdravstveno neustrezna pitna voda zgolj v naštetih obratih, vsi preostali so priključeni na drug vodni vir in lahko za zdaj poslujejo brez kakršnihkoli omejitev.

Dezinfekcija interne vodovodne napeljave se bo začela v soboto 

Dezinfekcija interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa se bo začela v soboto, so sporočili iz Nacionalnega laboratorija za zdravje. Klara Kopše Zorko z oddelka pitnih in kopalnih vod je pojasnila še, da so v sredo, ko so bili obveščeni o dogajanju, odvzeli deset vzorcev pitne vode v objektu, preliminarne rezultate so že naslednje jutro posredovali naročniku.

Danes so odvzeli še vzorce pitne vode v državnem zboru, preliminarni rezultati bodo predvidoma znani v soboto dopoldne. Prav tako so vzeli dodaten vzorec na topli vodi, saj so doslej vzorčili hladno vodo. Zdravstveni inšpektorat pa je odvzel vzorce v sosednjih stavbah NLB, Cankarjevem domu, piceriji Parma in Angelinem vrtcu, je povedala Kopše Zorko.

Na Zdravstvenem inšpektoratu preverjajo spoštovanje določb 

Na zdravstvenem inšpektoratu so za STA pojasnili, da jih je NIJZ o tem, da je voda v interni vodovodni napeljavi stavbe fekalno onesnažena, obvestil v četrtek. Na podlagi obvestila so uvedli inšpekcijski postopek, v okviru katerega preverjajo spoštovanje določb uredbe o pitni vodi. Inšpekcijski postopek je še v teku, zato ga podrobneje ne morejo komentirati.

Do zdaj so ugotovili, da je Javno komunalno podjetje Voka Snaga 15. aprila opravilo vzorčenje na pipi v stavbi Maximarketa (Maxi kavarni). Pokazalo se je, da je voda onesnažena z bakterijo E.coli, ki je zanesljivi indikator fekalnega onesnaženja. Dan kasneje je Voka vzela vzorce še iz pitne vode v okoliških objektih Maximarketa. Rezultati preskušanj za vse vzorce pitne vode iz javnega vodovodnega omrežja pa so bili skladni s predpisi.

Danes je zdravstveni inšpektorat skupaj z Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano odvzel več vzorcev pitne vode na območju v okolici objekta Maximarketa. Rezultate laboratorijskih analiz pa še čakajo.

Ob tem so na zdravstvenem inšpektoratu pojasnili, da uredba o pitni vodi določa, da upravljavec vodovoda, kadar ugotovi, da je na mestu uporabe pitna voda zdravstveno neustrezna ali neskladna, na odjemnem mestu pa zdravstveno ustrezna in skladna, o tem obvesti lastnika oz. upravljavca ali upravnika objekta. Pošlje mu tudi priporočila za uporabnike pitne vode v primerih omejitve ali prepovedi uporabe pitne vode.

V ljubljanski veleblagovnici Maximarket, ki jo upravlja Mercator, so namreč že v soboto zaznali prebavne težave pri osebju. V torek so med strankami in osebjem zaznali okužbo neznanega izvora. Nemudoma so obvestili upravljavca vodovoda Javno podjetje Voka Snaga in prepovedali uporabo vode v prehrambne namene. Zaradi slabosti pa je bilo v četrtek po poročanju medijev odstotnih več zaposlenih v bližnjih stavbah, med drugim poslanci DZ ter zaposleni v NLB in na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve.