Torek, 29. 10. 2013, 9.23
8 let, 7 mesecev
Zaradi politične stabilnosti DeSUS za nepremičninski zakon
Erjavec je poudaril, da z vladnim kompromisnim dopolnilom k nepremičninskemu zakonu niso zadovoljni, a ga bodo podprli v imenu politične stabilnosti. "Izvršni odbor je ocenil, da je zakon slab, da ima veliko pomanjkljivosti, vendar je izvršni odbor zaradi stabilnosti vlade in politične stabilnosti sprejel sklep, da sprejmemo kompromisni predlog vlade."
Če bi nastala politična nestabilnost ali če bi padla vlada, bi bile lahko ogrožene plače v javnem sektorju in pokojnine, saj ima Slovenija finančna sredstva zagotovljena do aprila 2014, potem pa potrebuje novo zadolžitev, je opozoril Erjavec. "Te odgovornosti stranka DeSUS ne more sprejeti. V imenu te stabilnosti bomo pač dali pet glasov za zakon o davku na nepremičnine."
Že pred sejo izvršnega odbora je Erjavec dejal, da kompromisnemu predlogu nasprotuje, a da gre za njegovo osebno stališče. Omenjeno dopolnilo, o katerem so včeraj razpravljali v koaliciji, predvideva, da bi leta 2014 plačali 80 odstotkov odmerjenega davka od polne vrednosti nepremičnine, ki jo je izračunala geodetska uprava. Leta 2015 bi plačali 90 odstotkov odmerjenega davka, leta 2016 pa sto odstotkov odmerjenega davka. Osnova za izračun davka bi bila torej v vseh treh letih nezmanjšana vrednost nepremičnine, ki jo je izračunala geodetska uprava.
Po opozorilu, da je včeraj govoril o tem, da vlada ne sme pasti, je Erjavec tudi danes potrdil, da bi bil padec vlade bolj črn scenarij kot padec nepremičninskega zakona.
Odločitve izvršnega odbora Erjavec ne razume kot nezaupnico sebi, ampak kot odgovorno ravnanje stranke. "Storil sem vse, kar je bilo v moji moči. Kot veste, zakon v začetku sploh ni predvidel kakšne nižje odmere. Šele ko je stranka DeSUS opozorila, da bodo te obremenitve prevelike, je bil najprej podan predlog o 85-odstotni odmeri leta 2014, zdaj je to znižano na 80 odstotkov." Opozoril je še na sprejete olajšave za socialno šibkejše.
Erjavec se je sicer zjutraj sestal s predstavniki Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS), ki tudi podpira vladni kompromisni predlog. "Tudi ta okoliščina je za stranko DeSUS pomembna, ker veste, da sem na začetku povedal, da bo stranka DeSUS podprla tisto, kar bo podprla tudi ZDUS." Kot je znano, je sicer ZDUS podprla že prejšnjo različico zakona, a je Erjavec kljub temu še vedno nasprotoval zakonu, zato so podali omenjeni vladni kompromisni predlog.
"Ta rešitev ni tista, ki bi ljudem omogočila lažje prenašanje teh bremen, še posebej če pogledamo, kakšne milijarde bodo šle za sanacijo bank, tukaj pa iščemo še zadnji drobiž pri ljudeh. To je zame osebno nesprejemljivo, je pa to stvar izvršnega odbora. Tako kot bodo oni rekli, tako bo," je pred sejo dejal Erjavec.
Kot je znano, je DeSUS sprva predlagala, da bi leta 2014 plačali davek v višini 60 odstotkov polne vrednosti izračuna, leta 2015 v višini 80 odstotkov, leta 2016 pa polno vrednost izračuna davka, ki bi ga zavezancem odmerila davčna uprava.
Predsednik DeSUS je bil pred sejo izvršnega odbora kritičen tudi do predsednika SD Igorja Lukšiča. "Ne morem biti prav zadovoljen, če novinarji vprašajo predsednika SD, ki ima največjo podporo v javnosti, od kod bomo dobili denar, če ne bomo pobrali državljanom, pa se samo zasmeje. To kaže na odnos do države in državljanov."
Erjavec se je odzval tudi na izjave predstavnika Mednarodnega denarnega sklada Antonia Spilimberga, ki je med obiskom v Sloveniji med drugim opozoril na nujnost sprejetja nepremičninskega zakona. "Problem je v tem, da so nekateri 'zafurali' bančni sistem, zaradi česar imamo večmilijardno luknjo. Nobena pokojninska reforma ne bo rešila tega problema, razen novih delovnih mest, ki pa jih tudi težko ustvarjamo, ker vidimo, da so nekateri proti privatizaciji in proti prihodu strateških partnerjev. Tisto, kar je včeraj povedal ta Italijan, je smešno. Milijon nepremičnin, milijon lobijev, to je precej neresno od visokega predstavnika IMF," je bil oster Erjavec.