Petek,
16. 1. 2015,
14.02

Osveženo pred

1 leto, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

zdravniki Danijel Bešič Loredan Erik Brecelj nepravilnosti

Petek, 16. 1. 2015, 14.02

1 leto, 10 mesecev

Zakaj na napake v zdravstvu nima smisla opozarjati

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Najboljše človek pride skozi, če samo opravlja svoje delo in je tiho, saj glasen zdravnik zelo hitro dobi po hrbtu, po zadnjih razprtijah na UKC Ljubljana opozarja kirurg David Bešič Loredan.

V javnosti še zmeraj odmeva primer zdravnika iz UKC Ljubljana, ki je, kot je dejal, s provokacijo želel opozoriti na težave na nevrološkem oddelku, dosegel pa je interni nadzor UKC zaradi suma skrajšanja življenja in široko medijsko odmevnost.

Zdravnik Ivan Radan, zoper katerega so že sprožili postopek za izredno odpoved, je med drugim zatrjeval, da je namenoma sprožil govorice, da so bolniku vbrizgali kalij. O tem so bili obveščeni njegovi kolegi, a kot je povedal, so bili odzivi kljub izredno resni zadevi medli.

Primer je odprl veliko širšo problematiko odnosov znotraj zdravniškega ceha. Mar zdravniki premalo opozarjajo na nepravilnosti in so, tudi v primerih, ko ne bi smeli molčati, preveč solidarni do svojih kolegov? Primer zdravnika Radana, o katerem smo poročali, je prišel v javnost, kaj pa, če ne bi? Lahko iz tega sklepamo, da je takšnih ali podobnih primerov še več?

Brez jasnih pravil igre sistem teče dalje S temi vprašanji smo se obrnili na dva kirurga, Danijela Bešiča Loredana in Erika Breclja, ki sta javno že večkrat opozarjala na nepravilnosti v slovenskem zdravstvu in ustanovila tudi Iniciativo zdravnikov. A kljub temu stanje v zdravstvu ostaja nespremenjeno.

"Vse ostaja isto, vsi ostajajo na položajih, nihče od odgovornih ne prevzema odgovornosti. Pravila igre niso jasna in tak sistem teče dalje. Psi lajajo, ampak karavana gre dalje," je bil kritičen Bešič Loredan in dodal, da nič ne kaže, da bi se kmalu kaj spremenilo.

Najpreprosteje je opravljati svoje delo in biti tiho Po navedbah Bešiča Loredana na nepravilnosti kolegov zdravniki, predvsem mlajši kolegi, pogosto opozarjajo, a še pogosteje naletijo na gluha ušesa. Zato se pač nehajo ukvarjati s tem, ker vidijo, da sistem preprosto teče dalje.

"Najboljše človek pride skozi, če samo opravlja svoje delo in je tiho," je dejal Bešič Loredan in dodal, da se na koncu zgodi le to, da po hrbtu dobi tisti zdravnik, ki opozarja in je glasen.

Izpostavil je še, da se vse konča nekje na najvišjih stopnjah. "Sveti zavoda ne opravljajo svojega dela, vlada ne opravlja svojega dela in sistem teče dalje. Tako to je." Zato meni, da bo tako tudi v prihodnje, če ne bomo sprožili neke jasne reforme in vzpostavili jasnih pravil. "Kar se dogaja zdaj, je samo eden od vrhov ledene gore, da v slovenski medicini vendarle ni vse tako, kot bi moralo biti," je sklenil.

Brecelj: Žal imam izkušnje z veliko nelojalnostjo Erik Brecelj je medtem opozoril, da je povsem nedopustno, da se kakršnekoli notranje razprtije odvijajo in rešujejo na očeh javnosti, saj to meče slabo luč na celotno ustanovo in medicinsko stroko. "Tako kot se je ta zgodba odvila v javnosti, je zame bolno. Tisti, ki je dal to v javnost na tak način, je idiot," je bil oster kirurg.

"Mislim, da opravljamo dovolj težak poklic, da se nam dogajajo tudi katastrofalne zadeve, na katere včasih žal nimamo vpliva," zato po njegovem mnenju ni nikakršne potrebe, da se še dodatno ustvarjajo takšne zgodbe, ki jih potem komentira laična javnost.

Brecelj je ob tem dejal, da ima sam, kar zadeva lojalnost med zdravniki, žal obratno izkušnjo, izkušnjo z nelojalnostjo. Kot je pojasnil, so ga zdravniki obsodili za nekaj, česar ni naredil in za kar tudi ni bilo dokazov, pa je bil za to vseeno kaznovan.

Za bolnika najboljši multidisciplinarna in usklajena medicinska ekipa Ne eno ne drugo pa vsekakor ni v korist bolnikov. Kot pravi Brecelj, je ključ do uspešne sodobne medicine v sodelovanju med celotno ekipo. "V sodobni medicini ni več solistov, dobro zdravljenje je samo tam, kjer se dela multidisciplinarno in dobro sodeluje."

Ob tem v mislih nima zgolj zdravnikov, temveč tudi medicinske sestre. "Danes ne velja več, da je zdravnik bog, medicinske sestre pa so služkinje." Po Brecljevih besedah je medicinska sestra enakovredna zdravniku, če ona svojega dela ne naredi dobro, zdravljenje ne bo tako uspešno, kot bi lahko bilo.