Torek, 25. 11. 2014, 15.07
4 leta, 7 mesecev
Zakaj je testiranje na okužbo s hivom pomembno?
Kot nam je ob Evropskem tednu promocije testiranja na okužbo s hivom, ki se je začel 21. novembra in letos poteka pod geslom Govori o hivu, testiraj se, pojasnila Irena Klavs z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), bi morali za testiranje pogosto zaprositi moški, ki imajo spolne odnose z moškimi. Gre namreč za skupino, ki se v povprečju vede visoko tvegano in ima nesorazmerno visoko breme okužb s hivom.
Raziskave, ki bi dale podatke o razlogih za relativno nizke stopnje testiranja omenjene skupine, na NIJZ niso opravili. Toda med glavne razloge po mnenju sogovornice najverjetneje spadata strah pred stigmatizacijo v primeru odkritja okužbe in strah pred spoprijetjem z okužbo.
Število okuženih s hivom v Sloveniji narašča, ker je več novih okužb kot smrti po okužbi s hivom. "Skupno je bilo v zadnjih desetih letih, od leta 2004 do vključno 18. novembra leta 2014, prepoznanih 450 okužb s hivom, medtem ko je umrlo 23 bolnikov po diagnozi aidsa. Število prijavljenih novih diagnoz okužbe s hivom je v zadnjih petih letih dokaj stabilno in se je gibalo med najnižjim številom, 35 leta 2010, in najvišjim številom, 55 leta 2011. To je še vedno relativno malo v primerjavi s številnimi državami v EU/EEA. Leta 2013 je bila prijavna incidenca novih okužb s hivom v Sloveniji 2,1 na sto tisoč prebivalcev, medtem ko je bila povprečna prijavna incidenca v državah EU/EEA 6,2, še pojasni Klavsova.
Testiranje na okužbo s hivom bo 1. decembra, ob svetovnem dnevu boja proti aidsu, mogoče tudi na Prešernovem trgu v Ljubljani, in sicer od 13. do 17. ure, ko bo postavljena začasna kavarnica, kamor bodo mimoidoči povabljeni na sproščen klepet o varni spolnosti ob skodelici sveže kave.
Omenjen dogodek v sodelovanju z NIJZ in Infekcijsko kliniko organizira Društvo študentov medicine Slovenije. Omenjena stojnica je del projekta Virus, ki letos poteka pod sloganom Kondom nataknem, da se hivu izmaknem.