Petek,
5. 12. 2014,
20.19

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Miro Cerar gospodarstvo GZS

Petek, 5. 12. 2014, 20.19

8 let, 10 mesecev

Zakaj je Miro Cerar razburil gospodarstvenike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Med člani delodajalskih organizacij je danes završalo še zaradi četrtkove izjave premierja Mira Cerarja, da je čas, da h konsolidaciji javnih financ pripomore tudi gospodarstvo.

V GZS menijo, da premier vseh ne obravnava z enakimi vatli in da je nov gospodarski minister še kako potreben, v OZS pa upajo, da je bila izjava dana v razburjenju.

"Premierjeva izjava kaže na to, da je nov gospodarski minister v vladi hudo potreben, da bo znal povedati, da ne gre za to, da gospodarstvo nekaj da, ampak za to, da mora prodati," je danes poudarila izvršna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Alenka Avberšek.

Dejstvo je, da so predvideni ukrepi vlade, ki gospodarstvu iz dneva v dan poskuša nalagati nova bremena, tudi tako ekstremna, kot so zadnji predlog davka na sladke pijače in nove obremenitve CO2, povzročili, da je gospodarstvu prekipelo, je dejala. GZS izstopil iz pogajanj o socialnem sporazumu GZS je ta teden zaradi slabega iztržka pogajanj vlade s sindikati javnega sektorja in ocene, da bo izpad prihranka na koncu plačalo gospodarstvo, izstopil iz pogajanj o socialnem sporazumu, gospodarstveniki pa so se pripravljeni odločiti celo za nestandarden ukrep, tudi iti na cesto, je pojasnila Avberškova. Predvidenih novih obremenitev po njenih besedah ni mogoče sprejeti. Že tako jih je bilo v zadnjem obdobju dovolj, je dejala.

Vlade so v zadnjih dveh letih, tako danes pravijo v GZS, med drugim dodatno obremenile gospodarstvo z višjimi obremenitvami različnih oblik dela, ne da bi pri tem hkrati razbremenile redna delovna razmerja, z višjim davkom na dodano vrednost in višjimi trošarinami na energente. Poleg tega morajo podjetja financirati promocijo zdravja na delovnem mestu, gospodarstvo pa čaka tudi nepremičninski davek.

"Na ta ogromna davčna bremena nalagati še nova, to res kaže na globoko poznavanje. Odločajo se, ne da bi znali sešteti ena in ena," je bila še ostra Avberškova.

"Sodimo, da je predsednik vlade s tem pokazal, da vseh v državi ne obravnava z enakimi vatli," so Cerarjevo izjavo danes še komentirali v GZS. Premier ugodil sindikatom javnega sektorja in študentom V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) medtem upajo, da je Cerar to izjavil nepremišljeno. Kot je poudaril predsednik OZS Branko Meh, je premier tako ugodil sindikatom javnega sektorja in študentom, od gospodarstva pa pričakuje, da bo k temu prispevalo.

"Mislim, da gospodarstvo prispeva vsak dan. Ob tem, da ima dodatne obremenitve in zmanjšan obseg dela. Mi se resnično vsak dan ukvarjamo s preživetjem," je zagotovil in se vprašal, kaj bi jim predsednik vlade sploh še vzel. "Mislim pa, da je to izjavo dal v nekem afektu, da ni bila premišljena," je še povedal.

Premier je v četrtek po seji vlade pozval, da je treba razumeti, da mora vsak nekaj prispevati, da se država finančno konsolidira.

V tem položaju so sindikati javnega sektorja po njegovih besedah pokazali zadostno mero razuma in sklenili sporazum, prav tako študenti in deloma občine. "Zdaj bo moralo tudi gospodarstvo dati svoj delež, da bomo vsi skupaj lahko potegnili pozitivne učinke," je pristavil.