Petek,
18. 4. 2025,
15.31

Osveženo pred

1 dan, 4 ure

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,53

Natisni članek

Natisni članek

sodišče tožilstvo Janez Janša Janez Janša zadeva Trenta

Petek, 18. 4. 2025, 15.31

1 dan, 4 ure

Zakaj je bil Janša v zadevi Trenta oproščen in kaj sledi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,53
sodišče Janez Janša | Tožilstvo sodišča ni prepričalo v to, da je Imos družbi Eurogradnje denar nakazal za nakup Janševega zemljišča v Trenti. Dvom naj bi obstajal tudi o tem, da so vpleteni vedeli, koliko so vredne nepremičnine v Trenti. Tožilec je napovedal pritožbo na sodbo. | Foto STA

Tožilstvo sodišča ni prepričalo v to, da je Imos družbi Eurogradnje denar nakazal za nakup Janševega zemljišča v Trenti. Dvom naj bi obstajal tudi o tem, da so vpleteni vedeli, koliko so vredne nepremičnine v Trenti. Tožilec je napovedal pritožbo na sodbo.

Foto: STA

Senat celjskega sodišča je danes predsednika SDS Janeza Janšo ter soobtožena Branka Kastelica in Klemna Gantarja oprostil očitkov za zlorabo položaja pri nepremičninskem poslu v Trenti. Tožilec Boštjan Valenčič, ki mu po mnenju senata pod vodstvom Cvetke Posilovič ni uspelo z gotovostjo dokazati očitanih dejanj, je že napovedal pritožbo.

Sodišče ni pritrdilo očitkom specializiranega državnega tožilstva, da je bil avans Imosa podjetju Eurogradnje, ki je bil sprva namenjen projektu podjetja v Fiesi, dejansko zagotovitev denarnih sredstev Eurogradnjam, s katerimi naj bi po prepričanju tožilcev od Janeza Janše odkupili nepremičnine v Trenti.

Zbirno o dogajanju pišemo v spodnjem članku:

Sojenje Janez Janša
Novice Janez Janša: Naš boj se danes šele začenja #foto #video

Da bi bil avans dejansko zgolj pretveza, ni dokazano, je precenil senat, saj je bil velik del tega podjetju Eurogradnje nakazanega avansa pozneje odobren za gradnjo lapidarija na Ljubljanskem gradu. Tudi časovno se vse v zvezi z omenjenim avansom po mnenju sodnega senata ne ujema, je sodnica Cvetka Posilovič pojasnila v izreku sodbe.

Sodišče ne more z gotovostjo sklepati o vrednosti zemljišč

Zaplete se tudi pri vrednosti premoženja in očitkih, da naj bi Branko Kastelic vedel, koliko so dejansko vredne nepremičnine v Trenti. Sodišče za to namreč nima dokaza, nekdanja zaposlena, ki je cenila premoženje, pa je dejala, da naj bi jo naredila po naročilu komercialnega direktorja Mitje Majnika ter da se s Kastelicem o tem ni nikoli pogovarjala.

Sodišče po mnenju senata zgolj trditve sodno zapriseženih in drugih cenilcev, da so bile nepremičnine vredne le dobrih 20 tisoč evrov in od Imosa precej preplačane –po vseh zelo različnih ocenjenih vrednostih, te so se gibale med 18 tisoč in 140 tisoč evri–, ne more sprejeti z gotovostjo.

O cenitvi tričlanske izvedenske komisije Sicgrasa, je dejala, da so njeni izvedenci izhajali iz zaključka, da se je po obravnavani parceli v Trenti mogoče zgolj sprehajati in tam nič graditi. Tak zaključek je po besedah Posilovič zanikala izvedenka urbanistične stroke, ki je pripravila zelo izčrpno mnenje in o vsem skupaj povprašala tudi vse potencialne soglasodajalce.

Izvedenka naj bi po prepričanju senata jasno povedala, kaj je na tem zemljišču mogoče početi ob upoštevanju zakona o Triglavskem narodnem parku, ter da je bila tam dopustna vsaj nadomestna gradnja v prejšnjih gabaritih kmetije za bivanje, ne pa tudi za turistično dejavnost.

Ker Kastelicu niso z gotovostjo dokazani očitki, je logično, da tudi preostala dva soobtožena ne moreta biti obsojena, je dodala. Tudi navedba, da naj bi Janša vedel, da je bila vrednost nepremičnine bistveno nižja, ker je imel v Bovcu v lasti še eno primerljivo nepremičnino, je za sodišče preveč trhla.

Sodnica: na sodbo niso imeli vpliva niti mediji niti shodi pred sodiščem

Sodnica Cvetka Posilovič med izrekom sodbe. | Foto: STA Sodnica Cvetka Posilovič med izrekom sodbe. Foto: STA

Sodnica je sicer na začetku pojasnila, da odločitev senata temelji izključno na skrbni in vestni presoji vseh dokazov, ki so bili podani na javnih obravnavah. To je ponovila tudi ob koncu obrazložitve, ko je posebej poudarila, da ne glede na vse, kar se je dogajalo zunaj sodne dvorane, na sodbo niso imeli vpliva niti mediji, niti različna pisanja, ki jih ne želi komentirati, niti shodi pred sodiščem, ki so jim bili večkrat priča.

Kot posebej skrb vzbujajoče je izpostavila izjave predstavnikov politike, katerih namen je bil diskreditacija neodvisnega sodstva. "Osnovni imperativ mojega sodniškega poslanstva je skrbna in objektivna presoja vsakega primera in prepričana sem, da tako ravnajo tudi vsi moji kolegi. Niso pa nezmotljivi, zato je omogočena presoja tudi na več stopnjah," je zaključila sodnica Posilovič.

Janša je takoj po izreku sodbe skupaj z zagovornikom zapustil sodno dvorano in ni prisluhnil obrazložitvi, izjav za medije pa ni dajal. Je pa zbranim podpornikom pred sodno stavbo dejal, da oprostilna sodba prihaja po skoraj 15 letih zasliševanj, procesov, blatenja, kraje zdravja, življenja, svobode in časa. "Pravica odložena je pravica odrečena, ne glede na to, kaj je na koncu. Zato se naš boj šele začenja," je dejal.

Kastelic: Ali bo kdo odgovarjal za 12 let procesa?

Prvoobtoženi Branko Kastelic je po oprostilni sodbi dejal, da je z razpletom seveda zadovoljen, in izrazil priznanje sodnici. Vseeno pa se sprašuje, ali bo kdo odgovarjal za zlorabo položaja po 12 letih procesa. "Ne gre samo za moje zdravje. To je postranskega pomena. Problem je, kam gre ta družba," je dejal.

Pritožba na sodbo bo, a verjetno je zastaranje

Sodba, ki jo je danes izreklo sodišče, še ni pravnomočna. Tožilstvo se bo nanjo pritožilo, a se prav lahko zgodi, da bo zadeva zastarala. To naj bi se zgodilo najpozneje marca 2027.

Kot je v izjavi za medije povedal tožilec Boštjan Valenčič, je nad sodbo zelo presenečen, glede na dokaze v spisu je pričakoval obsodilno sodbo. Po pisni obrazložitvi sodbe se bodo nanjo pritožili, je dejal.

Valenčič meni, da je sodba oprostilna predvsem zaradi višine cene Janševega zemljišča v Trenti, ki naj bi bila dosežena v prodajnih pogodbah. "Izvedenka, ki je izdelala cenitev za podjetje Imos leta 2003, je to ceno postavila pri 20 tisoč evrih, ampak ta cenitev sodišča očitno ni prepričala," je dejal Valenčič.

Na vprašanje, ali lahko modificira obtožnico med pritožbo, je pojasnil, da je bila obtožnica že modificirana na enem izmed narokov in takšna bo ostala tudi v pritožbenem postopku.

Celjsko sodišče
Novice Pred celjskim sodiščem več sto ljudi v podporo Janši: "Je suis Janez" #foto
Janez Janša Celje protest
Novice Celjsko sodišče: sodba v zadevi Trenta čisti ponaredek