Sreda, 27. 9. 2017, 13.35
7 let, 1 mesec
Za nesreči žirokopterjev naj bi bilo krivo slabo vreme
Nesrečama žirokopterjev, v katerih so bili v torek popoldne udeleženi češki državljani, so po prvih ugotovitvah botrovale slabe vremenske razmere - nizka oblačnost, gosta megla in burja, so sporočili z novogoriške policijske uprave. Policisti sicer še nadaljujejo z ogledom kraja nesreč in zbiranjem dodatnih obvestil.
Nekaj minut pred 18. uro so po prejemu obvestila o letalskih nesrečah čeških državljanov policisti policijske postaje (PP) Idrija in Ajdovščina s pomočjo domačinov začeli iskati kraja obeh letalskih nesreč oz. poškodovane osebe.
Na strmem in nedostopnem gozdnem pobočju Črnega roba so našli nepoškodovana zakonca, 56-letno žensko in 61-letnega moškega, oba državljana Češke.
Med preletom hribovitega območja nenadoma prileteli v gosto meglo
Policisti so ugotovili, da sta češka zakonca letela v skupini desetih oseb, ki so v torek vzletele z letališča Prerov na Češkem ob 9.30. Leteli so v parih s petimi zrakoplovi, med potjo so imeli krajši postanek v Murski Soboti, kjer so proti Italiji (letališču Parco Livenza v bližini Portogruara) vzleteli okoli 16. ure. Med preletom hribovitega območja med Idrijo in Ajdovščino pa so nenadoma prileteli v gosto meglo, kjer je bila vidljivost praktično nična, zaradi takih pogojev pa niso imeli ustreznega pregleda nad okolico.
Zaletela sta se v zgornji del krošnje drevesa
Češka zakonca sta se zato z žirokopterjem zaletela v zgornji del krošnje drevesa na strmem gozdnem pobočju, zrakoplov pa je nato kontrolirano padel na tla. Takoj po nesreči sta ponesrečenca obvestila vodjo odprave, ki je še z enim žirokopterjem varno pristal na letališču v Ajdovščini in nato o letalski nesreči obvestil pristojne službe, prav tako sta reševalce seznanila še o nesreči drugega zrakoplova.
Posredovalo skupno 34 reševalcev
Pri tej nesreči so poleg idrijskih policistov posredovali tudi člani prostovoljnih gasilskih društev (PGD) Idrija in Črni Vrh ter reševalci Gorske reševalne službe (GRS) Tolmin, skupno 34 reševalcev, ki so ponesrečenca pospremili do zdravnika Zdravstvenega doma Idrija, slednji pa ni ugotovil vidnih poškodb udeležencev letalske nesreče.
Druga nesreča na hribu Hoje nad Kovkom
Druga nesreča žirokopterja se je zgodila na hribu Hoje nad Kovkom v ajdovski občini. Tu sta zaradi slabih vremenskih razmer strmoglavila 63-letni pilot in 47-letni sopotnik. 63-letni pilot je zaradi megle znižal višino letenja in ravno tako kot prejšnji zrakoplov zadel drevesa na hribu Hoje. Po trčenju je omenjeno zračno plovilo padlo na tla na strmem pobočju hriba, pilot in sopotnik pa sta zrakoplov zapustila in nato v neposredni bližini počakala na reševalce.
Oba udeleženca poškodovana
Oba udeleženca druge letalske nesreče sta bila poškodovana, pilot je dobil poškodbo prsnega koša, 47-letni sopotnik pa poškodbo desne noge. Prvo pomoč so poškodovancema na kraju nesreče nudili pripadniki GRS Tolmin enota Ajdovščina, gasilci Gasilsko reševalnega centra Ajdovščina in reševalna ekipa ajdovskega zdravstvenega doma, nato pa so oba ponesrečenca odpeljali na nadaljnje zdravljenje v šempetrsko bolnišnico.
Policisti PP Ajdovščina so na podlagi zbranih obvestil in drugih ugotovljenih dejstev tujo krivdo izključili.
Policija tudi danes nadaljuje z ogledom kraja nesreče
Glede obeh letalskih nesreč na zelo zahtevnem terenu Črnega roba in hriba Hoje je poleg preiskovalne sodnice Okrožnega sodišča in pristojnega Državnega tožilstva v Novi Gorici policija obvestila tudi preiskovalca iz službe za preiskavo letalskih nesreč in incidentov. Oba zrakoplova sta strmoglavila na razdalji približno 1,9 kilometra zračne linije na nadmorski višini okoli 1.000 metrov.
Policija tudi danes nadaljuje z ogledom kraja nesreč in zbiranjem dodatnih obvestil, da bi ugotovili vse okoliščine nesreče obeh zrakoplovov. Po zaključku celotne preiskave bodo podali poročilo pristojnemu Okrožnemu državnemu tožilstvu v Novi Gorici.