Petek,
4. 7. 2014,
13.41

Osveženo pred

6 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

sodišče Janez Janša Janez Janša Franci Matoz pritožba

Petek, 4. 7. 2014, 13.41

6 let, 4 mesece

Vrhovno sodišče zavrnilo še eno Janševo pritožbo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vrhovno sodišče je kot neutemeljeno zavrnilo nadzorstveno pritožbo, ki jo je v imenu na dve leti zapora v aferi Patria obsojenega predsednika SDS Janeza Janše vložil njegov odvetnik Franci Matoz.

Odločitev vrhovnega sodišča je na spletu objavil Odbor 2014.

Matoz, ki je nadzorstveno pritožbo nad vodenjem postopka odločanja o zahtevi za varstvo zakonitosti vložil prejšnji teden, meni, da na vrhovnem sodišču po nepotrebnem zavlačujejo z odločitvijo o prekinitvi Janševega prestajanja zaporne kazni.

O pritožbi je po pooblastilu predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše odločala podpredsednica sodišča Nina Betetto.

Sodnica se intenzivno ukvarja z zadevo Kot izhaja iz sklepa vrhovnega sodišča, je Janša v pritožbi citiral navedbe ustavnega sodišča, da je pomembno, da lahko vrhovno sodišče v skladu z zakonom o kazenskem postopku odloži oziroma prekine izvršitev pravnomočne obsodilne sodbe. Hkrati je navajal, da bi vrhovno sodišče v času od 18. junija do vložitve nadzorstvene pritožbe o absolutno prednostni zadevi vsekakor že moralo odločiti.

Janša je namreč že nastopil kazen in s tem mu nastaja nepopravljiva škoda, še piše v pritožbi. Hkrati pa je po mnenju Janše in Matoza vsebina zahteve za varstvo zakonitosti take narave, da je utemeljeno pričakovati, da bo vrhovno sodišče odredilo, da se izvršitev sodbe odloži.

Na sodišču pa so zapisali, da je sodnica, ki ji je bila dodeljena zahteva za varstvo zakonitosti, v poročilu glede nadzorstvene pritožbe navedla, da se intenzivno ukvarja z zadevo. Ker jo je prejela 24. junija, še ne more odgovoriti, kdaj bo zadeva predložena na sejo. Pred odločitvijo, ali so podani pogoji, da se opravi seja senata, je treba preštudirati zahtevo za varstvo zakonitosti, sodbi obeh sodišč in morebiti oba sklepa, s katerima je sodnica prve stopnje zavrnila predloga za izločitev dokazov.

Zoper sklep vrhovnega sodišča ni pritožbe Vodja kazenskega oddelka na vrhovnem sodišču Marko Šorli pa v svojem poročilu meni, da pregled zahteve za varstvo zakonitosti ter sodb narekuje odločanje senata.

Betettova v sklepu pojasnjuje, da je vrhovno sodišče najvišje sodišče v državi, odločitve pa sprejema po tehtnem premisleku, ob upoštevanju vseh relevantnih okoliščin.

Zoper sklep vrhovnega sodišča pritožba ni mogoča.

Pred ljubljansko sodno palačo so se sicer tudi danes zbrali Janševi podporniki in zahtevali, da vrhovno sodišče izpusti predsednika SDS. Množica je v znak protesta ponovno prižgala sveče in sodišču obrnila hrbet.

K Janševi izpustitvi so pozivali s transparenti in napisi na majicah. Zbrane je nagovoril tudi igralec in pesnik Tone Kuntner, ki je poudaril, da se "v Sloveniji dogaja ubijanje slovenskih sanj".

Odbor 2014, ki je bil ustanovljen z namenom zaščite Janševih človekovih pravic, je na twitter profilu pozval k novemu zboru v ponedeljek zjutraj, ko bo Janša pripeljan na sojenje. Zjutraj je namreč razpisan predobravnavni narok zaradi domnevne krive ovadbe in žaljive obdolžitve nekdanje tožilke Branke Zobec Hrastar, zatem pa se mu začenja sojenje zaradi domnevne žaljive obdolžitve Francija Perčiča. Odbor je sicer že pred časom napovedal, da bodo sveče pred vrhovnim sodiščem prižigali vsak dan, do izpustitve Janše.