Ponedeljek, 23. 1. 2017, 15.48
7 let, 1 mesec
"Ko se napada slovenski teran, se napada vseh 1.750 zaščit vin v EU"
Zanimanje članic EU za vprašanje pristojnosti Evropske komisije pri dodeljevanju izjem v primeru zaščite vin je veliko. Nekaj jih je Slovenijo celo pozvalo, naj se ne umakne, saj je to področje treba razjasniti. Slovenija je z argumenti očitno korak pred komisijo. Cilj je dosežen, je danes v Bruslju poudaril kmetijski minister Dejan Židan.
Danes je bila moja dolžnost, da obvestim tudi preostale ministre, da se s tem, ko se napada slovenski teran, napada vseh 1.750 zaščit vin, zato je bila pozornost vseh držav tako velika, je poudaril Židan.
Čeprav so države neposredno prosili, naj se danes na zasedanju v razpravi o vprašanju pristojnosti komisije pri dodeljevanju izjem na področju zaščite vin ne oglašajo, so se nekatere oglasile, je povedal.
To področje je treba razjasniti
Nekatere članice so po ministrovih besedah Slovenijo obvestile, da so ali bodo opravile dvostranske pogovore s komisijo, kar nekaj je bilo tudi pozivov, naj se Slovenija ne umakne, ker je to področje treba razjasniti in dejansko zanima vse članice Unije.
Minister Židan tako meni, da je cilj Slovenije dosežen. "Želeli smo preostale države informirati, da morajo biti pozorne na pravno plat zadeve glede delegiranih aktov in iskanja rešitev prek delegiranih aktov. Ocenjujem, da smo cilj dosegli," je dejal.
"Moram reči, tako so mi tudi povedali prisotni, da že dolgo ni bilo takšne tišine med govorom katerega ministra. Vse delegacije, ki so bile prisotne, so izjemno natančno prisluhnile argumentom Slovenije," je še povedal minister.
Slovenija je očitno korak pred komisijo
Slovenija je z argumenti po Židanovih besedah očitno korak pred komisijo. Minister je dodal, da mu je danes marsikateri predstavnik druge članice svetoval, naj Slovenija izkoristi vse pravne možnosti, ki so na voljo, in se pripravi tudi na Luksemburg.
Ob tem je zavrnil argument, da obstaja že več kot 50 podobnih izjem. V 1.750 primerih zaščite vin je nekaj več kot 50 izjem, a vse so dodeljene bodisi v okviru pristopnih pogajanj bodisi v okviru pogajanj ob uveljavljanju zaščite, večinoma ob soglasju obeh držav.
Komisija želi prvič v zgodovini dodeliti izjemo prek delegiranega akta
Trenutni postopek je tako po Židanovem prepričanju precedens, saj želi komisija prvič v zgodovini dodeliti izjemo prek delegiranega akta. "Če se bo nadaljeval, bodo tudi vse preostale zaščite, čeprav se zdaj zdijo trdne, morda nekoč lahko predmet drugačne obravnave," je posvaril.
"Želim vas pozvati, da razmislite, kako bi tak postopek lahko vplival na vaše zaščitene označbe porekla in širše na ves sistem geografskih zaščit," je Dejan Židan v Bruslju sporočil evropskim kmetijskim ministrom.
V tem kontekstu je minister danes vse prisotne zaprosil, da izjemno natančno preučijo nov primer delegiranega akta in ogroženost njihovih zaščit.
Prvi odziv Židan pričakuje že v torek na sestanku strokovne skupine za vino, ki bo prvič obravnavala osnutek delegiranega akta, s katerim želi komisija Hrvaški dodeliti omejeno izjemo pri uporabi imena teran.
Komisar Hogan o teranu: Komisija zgolj spoštuje zakonodajo
Evropska komisija bo kljub slovenskim pomislekom v torek sprožila postopek za dodelitev omejene izjeme Hrvaški pri uporabi imena teran. Razumem politično občutljivost tega vprašanja v Sloveniji, a Slovenija mora razumeti, da moram delovati v skladu z zakonodajo, je danes v Bruslju poudaril evropski komisar za kmetijstvo Phil Hogan.
Evropska komisija ne počne nič drugega, kot da izvaja svoje obveznosti, ki izhajajo iz pogodbe EU, pri čemer ravna zelo faktično in ne čustveno, je poudaril komisar na novinarski konferenci po zasedanju kmetijskih ministrov EU v Bruslju.
Ključno je končati pravno negotovost, Slovenija in Hrvaška sta imeli dve leti časa za rešitev spora s prijateljskim dogovorom, komisija je zdaj dolžna ukrepati, je ponovil že dobro znana stališča komisije.
"Evropska komisija ne počne nič drugega, kot da izvaja svoje obveznosti, ki izhajajo iz pogodbe EU," odgovarja evropski komisar za kmetijstvo Phil Hogan.
Komisar se zaveda, da je to za Slovenijo občutljivo vprašanje, a obenem v odzivu na slovenske očitke vztraja, da ravna povsem dosledno in v skladu s politiko v ostalih podobnih primerih v EU, kjer že obstaja več kot 50 podobnih izjem.
Na očitke Slovenije, da komisija v preteklosti v primeru vprašanja terana ni ravnala v dobri veri, pa komisar odgovarja, da "ni ravnal v dobri veri, ampak na pravni podlagi, kar je tudi prisiljen storiti".
Hogan je tudi znova poudaril, da namera komisije nikakor ne spreminja statusa zaščite slovenskega vina teran, kljub prizadevanjem vzbuditi vtis, da komisija s to izjemo spodkopava sistem geografskih zaščit in zaščit označb porekla.
"Razumem napetosti, občutljivost in čustva glede tega vprašanja v Istri, a Slovenija je bila kljub temu zmožna doseči določeno stališče v odnosu do Italije. Upal sem, da bo lahko storila enako v odnosu do Hrvaške, a žal ni bilo tako," je še dejal komisar.
Hogan tudi poudarja, da komisija ni pripravljena spodkopati ene od svojih najuspešnejših politik. Če se komisija ne bi odzvala na hrvaško zahtevo po izjemi, bi bil to "začetek konca politike geografskih označb", je še posvaril.
Države se ne izpostavljajo
Minister sicer ne pričakuje, da bi Sloveniji uspelo zbrati zahtevano dvojno večino za zavrnitev delegiranega akta. Za to je potrebnih 55 glasov članic, ki predstavljajo 65 odstotkov prebivalstva Unije.
Evropske države se, kadar gre za spor med komisijo in posamezno državo, zelo nerade izpostavljajo, saj ima vsaka država kakšno odprto težavo s komisijo, je pojasnil minister.
Od proizvodnje vina teran v Sloveniji živi 900 družin
Rešitev z omejeno izjemo za Hrvaško pri uporabi imena teran je za Slovenijo po ministrovih besedah slaba, ker potencialno neposredno ekonomsko ogroža slovenske proizvajalce. Od proizvodnje vina teran živi 900 družin, je ponazoril Židan.
Opozoril je tudi, da komisija trdi, da je na Hrvaškem čez 300 hektarjev trte teran, pozablja pa, da je tamkajšnje vinorodno območje veliko 2.400 hektarjev, pod posebnimi pogoji pa bi ga lahko razširili tudi na 4.000 hektarjev.
7