Ponedeljek, 16. 9. 2013, 15.37
1 leto
Vlada vendarle zna prisluhniti javnosti
Predsednik Družinske pobude Tomaž Merše je vesel, da je ministrstvo prisluhnilo odzivu zainteresirane javnosti in civilne družbe ter umaknilo pobudo. Obenem je previden, saj je še vedno vprašanje, kakšen bo novi predlog vlade. Sicer poudarja, da je trenutna ureditev glede porodniškega dopusta v Sloveniji že boljša od evropske direktive in "če jo želimo v celoti uresničiti, lahko uvedemo le dodaten mesec, ki bi bil neprenosljiv". Se pa zaveda, da je v trenutni gospodarski situaciji to nemogoče pričakovati, zato bi morali to uzakoniti z zamikom.
Umik predloga sociologinje Milice Antič-Gaber ne preseneča, saj kot pravi, se ni prvič zgodilo, da dober predlog ni uzakonjen in ne dobi širše podpore. Prepričana je, da je bil predlog dober, "ker ženske razbremenjuje pritiska izključne skrbi za majhne otroke, moškim pa daje vso zakonsko podporo, da bolj enakovredno sodelujejo pri skrbi za otroka in svojo zakonsko starševsko pravico izkoristijo. Ne preseneča niti to, da predloga niso podprli niti na levici niti na desnici. Sedanji primer pa me spominja podobno situacijo iz polpretekle zgodovine, namreč na primer uzakonitve splošne volilne pravice žensk. V času med obema vojnama so ji namreč nasprotovali tako liberalci (ker so se bali "vdora" žensk, za katere so menili, da so tradicionalno bolj konservativne in cerkvenim krogom bolj naklonjene) kot konservativci (ki so strah videli v ženskah iz delavskih množic). Pa vendar je bila volilna pravica žensk čez nekaj desetletij uzakonjena."
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bo zdaj pripravilo nov predolg zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Kakšna bo vsebina, da bo ta še vedno v skladu z evropsko direktivo, ki narekuje delitev starševskega dopusta v skupni višini 260 dni, bo znano do konca meseca, ko bodo gradivo poslali na vlado.