Petek, 10. 5. 2013, 13.09
8 let, 7 mesecev
V Sloveniji za možgansko kapjo zboli okoli 4200 ljudi na leto
Možganska kap je bolezen žil možganov, podobno kot je srčna kap bolezen srca. Obstaja več oblik. Žila se lahko zamaši s krvnim strdkom in povzroči možganski infarkt, ali pa se takšna žila zaradi povečanega krvnega tlaka razpoči in povzroči možgansko krvavitev. Možganska kap so različne bolezni odvisno od tega, katera velikost žil zboli in na kakšen način, je v pogovoru za STA pojasnila nevrologinja Bojana Žvan, sicer predstojnica Kliničnega oddelka za vaskularno in intenzivno nevrološko terapijo na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana.
Takšnega bolnika bodo z reševalnim vozilom odpeljali v ustrezno ustanovo in mu nudili takojšnje zdravljenje. To po besedah Žvanove pomeni, da mu bodo v postopku, imenovanem tromboliza, poskušali raztopiti krvni strdek s posebnim zdravilom. Zdaj v Sloveniji to vrsto zdravljenja po besedah Žvanove dobijo trije odstotki bolnikov z možgansko kapjo, ko se zamaši žila.
Če je bolnik prišel pravočasno v ustrezno ustanovo, je lahko rezultat zdravljenja tako dober, da je po tej terapiji več kot 30 odstotkov bolnikov popolnoma brez simptomov. To pomeni, da se popolnoma zdravi vključijo v svoje socialno okolje in delovno mesto in živijo normalno. Približno tretjina bolnikov ima po možganski kapi manjše posledice, ena tretjina pa je huje prizadetih ali umre.
Pri nas v prvih 30 dneh po možganski kapi umre okoli 20 odstotkov ljudi, v svetu pa zaradi zgodnjih posledic možganske kapi umre povprečno ena tretjina ljudi, je navedla Žvanova in dodala, da je umrljivost v ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru še nižja, od 16 do 17 odstotkov.
Možgansko kap lahko preprečimo tudi z zdravim načinom življenja. Dejavniki tveganja, na katere lahko vplivamo, so povišan krvni tlak, povišan holesterol, sladkorna bolezen, kajenje, telesna nedejavnost, nezdrava prehrana in debelost. Eden najučinkovitejših načinov za preprečitev možganske kapi pa je obvladovanje krvnega tlaka z zdravo prehrano, zdravim načinom življenja in terapijo.