Torek,
19. 3. 2019,
20.40

Osveženo pred

5 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,26

3

Natisni članek

Natisni članek

migranti begunci meja civilna iniciativa

Torek, 19. 3. 2019, 20.40

5 let, 9 mesecev

V Jelšanah ustanovili Civilno iniciativo za varovano mejo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,26

3

Bodeča žica, meja, migranti | Foto Reuters

Foto: Reuters

Predstavniki krajevnih skupnosti v Občini Ilirska Bistrica so po tem, ko je občina ugotovila, da bi bil svetovalni referendum o sprejemno-registracijskem centru za migrante v nasprotju z veljavno zakonodajo, ustanovili Civilno iniciativo za varovano mejo. Med prvimi aktivnostmi bosta zbiranje podpisov pod peticijo in protestni pohod do meje.

Na ustanovnem zboru civilne iniciative konec preteklega tedna so imenovali ožji koordinacijski odbor. Tega sestavljajo predstavniki vseh političnih list in strank, ki so se zbora udeležili, ter predstavniki obmejnih krajevnih skupnosti Jelšane, Podgrad, Kuteževo, Novokračine in Zabiče. Za vodjo iniciative so izbrali predsednika Krajevne skupnosti Jelšane in pobudnika ustanovitve Civilne iniciative za varovano mejo Ivana Ceglarja.

Civilna iniciativa poziva državo, naj varuje državno mejo, kot je to zapisano v zakonodaji. "Če bi bilo varovanje državne meje dobro, tudi sprejemno-registracijski center, ki ga načrtuje država na mejnem prehodu Jelšane, ne bi bil potreben," je povedal Ceglar.

Glavni razlog migranti, ki hodijo mimo hiš

mejni prehod, mejna kontrola, zastoj, Jelšane | Foto: Srdjan Cvjetović Foto: Srdjan Cvjetović Glavni razlog za ustanovitev civilne iniciative je vsakodnevno srečevanje z migranti, ki hodijo mimo hiš v neposredni bližini državne meje, krajanom vzbujajo strah, povzročajo škodo in puščajo za seboj odpadke. "Zdaj si že popoldne, kaj šele zvečer ali ponoči, mnogi ne upajo več na svoja dvorišča. Še posebej to velja za naše žene in dekleta," je še dejal predsednik Krajevne skupnosti Jelšane, ki se tudi sam dnevno srečuje z ilegalnimi prebežniki.

Državno mejo mora Slovenija varovati po pravilih schengenskega območja. To mora ostati za tiste, ki spoštujejo zakonodajo in prihajajo v Slovenijo z osebnimi dokumenti na mejnih prehodih, vedno odprta. Za to se bodo zavzemali tudi v Civilni iniciativi za varovano mejo in od države zahtevali dosledno varovanje državne meje.

Povezujejo se z drugimi območji

Prebivalci obmejnega območja v Občini Ilirska Bistrica se povezujejo tudi z drugimi območji v Sloveniji, kjer so tudi načrtovane vzpostavitve sprejemno-registracijskih centrov v primeru večjega prihoda migrantov.

V Jelšanah živi 250 prebivalcev, v načrtovanem centru - ministrstvo je občino že prosilo za lokacijsko informacijo - pa naj bi bilo deset zabojnikov ter dva šotora z od 600 do 1.000 ležišči.