Četrtek,
30. 10. 2014,
13.17

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

srce operacija

Četrtek, 30. 10. 2014, 13.17

8 let, 7 mesecev

Uspeh kirurgov: prvič presadili mrtvo srce

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Avstralski zdravniki so oživeli srce, ki že dvajset minut ni bilo. Nato so ga vsadili 57-letnici in ji s tem rešili življenje. Gre za prvo transplantacijo srca, ki je bilo pred presaditvijo mrtvo.

Prvo transplantacijo s t. i. mrtvim srcem so pred dvema mesecema izvedli avstralski zdravniki. Srce so presadili 20 minut po tem, ko ni več bilo oziroma po tem, ko je darovalec umrl, piše hrvaški Jutarnji list.

Posebna naprava Transmedic Pri oživljanju mrtvega srca so uporabili posebno napravo Transmedic in raztopino, s pomočjo katere so uspešno vzpostavili bitje srca. Celoten postopek oživljanja se sicer imenuje "srce v skrinjici".

Srce je sicer edini organ, ki mora biti živ, če ga želimo uporabiti za transplantacijo oziroma mora biti potrjena možganska smrt, saj takrat srce še vedno bije. Po tem se lahko srce hrani v ledu še okoli od tri do največ štiri ure pred presaditvijo.

Nova tehnologija, ki so jo uporabili v sydneyjski bolnišnici, pa je omogočila, da se s pomočjo naprave oživi srce, ki je že prenehalo biti. Pri tem pomaga tudi posebna hranljiva tekočina, ki zmanjša poškodbe srčne mišice. Podobno metodo uporabljajo tudi pri presaditvi pljuč in jeter.

Prva pacientka se po operaciji počuti odlično Prva oseba, ki je prejela takšno srce, je bila 57-letna Michelle Gribilas, ki je dva meseca po operaciji dejala, da je popolnoma druga oseba in da se počuti, kot da bi imela le 40 let.

Profesor Peter MacDonald in vodja presaditve pa je povedal, da gre za ogromen napredek na področju presajanja organov, saj neprestano bijejo boj zaradi pomanjkanja organov za presaditev in mnogi niti ne dočakajo rešitve. Po njegovih besedah bi lahko s pomočjo nove metode preživelo kar 30 odstotkov več pacientov kot do zdaj. Povečali bi namreč tako število organov kot tudi njihovo kakovost.

Kot pa je za Jutarnji list pojasnil kardiokirurg Bojan Biočina, se pogosto zgodi, da srca ne morejo pravočasno dostaviti do pacienta, ki bi ga v nekem trenutku nujno potreboval. Z novo tehnologijo bodo zdravniki tako pridobili bistveno več časa.