Četrtek,
26. 2. 2015,
17.31

Osveženo pred

1 leto, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

KPK Komisija za preprečevanje korupcije Janez Janša Janez Janša Miro Cerar Gregor Virant Zoran Janković

Četrtek, 26. 2. 2015, 17.31

1 leto, 1 mesec

Usoda Gorana Klemenčiča bo znana po pogovoru s premierjem Cerarjem (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Odločitev vrhovnega sodišča, ki je v primeru predsednika SDS Janeza Janše odpravilo poročilo KPK, ko jo je vodil zdajšnji pravosodni minister Goran Klemenčič, terja razmislek, je dejal Cerar.

Z Goranom Klemenčičem, ki je v tujini, se bo pogovoril v ponedeljek, nato pa bo odločitev sprejel v nekaj dneh, je premier Miro Cerar odgovoril na vprašanje, ali še ima zaupanje v pravosodnega ministra. Zaradi poročila je padla druga Janševa vlada, v SDS pa zahtevajo Klemenčičev odstop.

Cerar se zaveda, da je poročilo KPK povzročilo politične premike, kar bo vplivalo na njegov premislek o zadevi.

Odločitev sodišča "ne posega v vsebino odločitve KPK" Poudaril je, da je odločitev sodišča treba spoštovati, vidi pa jo kot večplastno. Sodišče je poročilo KPK res odpravilo, vendar je predsednik vlade prepričan, da odločitev sodišča "ne posega v vsebino odločitve KPK", ki je med drugim govorila o nepojasnjenih gotovinskih zneskih in transakcijah.

"KPK v postopku vsebinsko ni sprejel napačne ugotovitve, za zdaj sodišče vsebine ni razveljavilo, je pa res, da je bil pravni postopek vseskozi nekoliko vprašljiv, ker ni bilo sodne prakse, zakon pa ni bil dovolj jasen."

Na podlagi ugotovitev KPK se nadaljuje več postopkov Kot je znano, se na podlagi ugotovitev KPK nadaljuje več postopkov, med drugim finančna preiskava specializiranega državnega tožilstva o nepojasnjenem izvoru premoženja Janše in nekaterih članov njegove družine. V preiskavi so se znašli Janšev brat Rajko Janša, žena Urška Bačovnik Janša in njena sestrična Nataša Pajenk, ki je kot bančnica skrbela za bančne posle družine Janša. Proti Janši se nadaljuje tudi kazenski postopek v zadevi Trenta, pri čemer naj bi šlo za sumljivo prodajo parcel predsednika SDS v Trenti.

Virant: Tedanji izstop iz koalicije edina logična, načelna in evropska reakcija Nekdanji predsednik DL Gregor Virant ob odločitvi vrhovnega sodišča, da odpravi poročilo KPK, zaradi katerega je DL izstopila iz takratne vlade Janeza Janše, vztraja, da je bil "tedanji izstop iz koalicije glede na obremenjujoče in prepričljive ugotovitve KPK edina logična, načelna in evropska reakcija".

"Sicer pa sodba vrhovnega sodišča o vsebini poročila KPK sploh ne govori in ugotovitev o nepojasnjenem premoženju ne zanika. Komisiji očita samo procesno napako," je Virant zapisal v odgovoru za STA. Dodal je, da bi moral po njegovem mnenju novi senat KPK "v razumnem roku dopolniti postopek, upoštevaje sodbo vrhovnega sodišča, in ponovno izdati poročilo o premoženjskem stanju". Sodeč po medijskih zapisih v tej zadevi poteka tudi finančna preiskava, ki še ni končana, je še opozoril Virant.

Po Židanovem razumevanju razlog za odpravo ni bila vsebina, ampak postopek Predsednik SD in kmetijski minister Dejan Židan pravi, da mu sodbe še ni uspelo prebrati v celoti, a kolikor je razumel odločitev vrhovnega sodišča, razlog za odpravo poročila KPK o Janši ni bila vsebina, ampak postopek.

"A dejstvo je, da je na koncu sodišče poročilo odpravilo. Poročilo je imelo politične posledice in predvidevam, da bosta to odločitev komentirala tudi zdajšnji predsednik KPK Boris Štefanec ter nekdanji predsednik komisije in zdajšnji pravosodni minister Goran Klemenčič. Njegovega mnenja ne poznam, ni ga bilo na seji vlade in dokler ne slišim njegovega mnenja, tega tudi ne želim komentirati."

Janković verjame v pravno državo Kot pri Janši, je KPK izdala poročilo tudi po nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednika Pozitivne Slovenije in ljubljanskega župana Zorana Jankovića, a v njegovem primeru pritožbeni postopek še ni končan. Po podatkih iz julija lani je upravno sodišče Jankovićevo tožbo že drugič zavrnilo, zdaj pa čaka na odločitev vrhovnega sodišča. Po odločitvi vrhovnega sodišča v primeru Janše glede istega poročila je za STA navedel, da verjame v pravno državo. "Sodbe sodišča, ne glede na to, kdo je v postopku, spoštujem," je še poudaril Janković v kratkem odzivu.

Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je pojasnila, da vrhovno sodišče ni ugotovilo nepravilnosti ugotovitev KPK, "ampak zgolj to, da zavezancu ni bila dana možnost, da poda svoje stališče na osnutek poročila KPK". Kot po prvi proučitvi razumejo sodbo, tako sodišče ni poseglo v vsebinsko odločitev protikorupcijske komisije, je dejala.

Da je šlo za procesne napake in da vsebina "vendarle ostaja ista", je v izjavi za medije dejal tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han. Janša tako po njegovih besedah še ni pojasnil nepravilnosti, ki so mu očitane. A ker gre za pravno državo, je treba tudi te procesne napake upoštevati, pojasnjuje Han.

Namestnik vodje poslanske skupine ZL Matej Tašner Vatovec je prav tako poudaril, da je sodišče odločalo zgolj o postopku, ki ga je vodil KPK. "Mislim pa, da se moramo zavedati, da določeno premoženje še vedno ostaja brez pojasnjenega izvora, in mislim, da je to glavni problem celotne zgodbe," je dejal. Janša po njegovem mnenju tako še vedno ostaja v prekršku, saj "bi moralo biti jasno, od kod je prišel denar za nakup avtomobila".

NSi: Poročilo KPK povzročilo politično krizo, ta pa zaustavitev reform in materialno škodo Politična kriza, ki jo je povzročilo poročilo KPK, je pomenila zaustavitev izvajanja strukturnih reform in padec bonitetnih ocen v času vrhunca finančne krize, v NSi komentirajo odločitev vrhovnega sodišča. Slovenija je zato utrpela tudi materialno škodo, menijo. V NSi obenem poudarjajo, da je vsako odločitev sodišč treba spoštovati.