Petek,
20. 5. 2016,
12.38

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15

Natisni članek

Natisni članek

Tone Peršak Miro Cerar ministrstvo za kulturo minister

Petek, 20. 5. 2016, 12.38

7 let, 1 mesec

Tone Peršak prisegel kot minister za kulturo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15
Tone Peršak | Foto Ana Kovač

Foto: Ana Kovač

Pisatelj in politik Tone Peršak je postal novi minister za kulturo v vladi Mira Cerarja. DZ ga je potrdil z 51 glasovi za in 12 proti. Peršak si želi tvornega sodelovanja z vsemi. Peršak je že prevzel posle od začasno imenovanega ministra Gorazda Žmavca, sicer ministra brez listnice za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Peršak na funkcijo ministra prihaja z mesta državnega sekretarja, ki ga je opravljal pod vodstvom ministrice Julijane Bizjak Mlakar. Bizjak Mlakarjeva je konec aprila odstopila, potem ko ji je premier Cerar izrekel nezaupnico. Da bi lahko postal ministrski kandidat, se je Peršak včlanil v stranko DeSUS.

Kdo je Tone Peršak, si lahko preberete tukaj.

Imenovanje za ministra je Peršak ob prisegi pred poslanci označil za zavezo, da se pospešeno lotijo dela na ministrstvu. Obenem je izrazil upanje za tvorno sodelovanje z vsemi.

Zahvalil se je za zaupanje in poudaril, da mu to pomeni tako breme kot zavezo, da se dela na ministrstvu lotijo "z vso energijo, vsemi že predstavljenimi in tudi v koalicijski pogodbi zapisanimi nalogami". Za dobrobit kulture si želi plodnega sodelovanja tako s tistimi, ki so mu danes dali glas, kot tistimi, ki so bili kritični.

Primopredaja poslov je potekala v prostorih ministrstva za kulturo brez prisotnosti medijev. Dozdajšnji začasni kulturni minister Gregor Žmavc je ob tem poudaril, da ministrstvo predaja v dobre roke in dodal, da je bil zelo zadovoljen s sodelovanjem zaposlenih na ministrstvu.

Cerar od ministra pričakuje odločno ukrepanje

Miro Cerar, ki je Peršaka predlagal na predlog DeSUS, je pred razpravo v DZ povedal, da v spremenjenih družbenih razmerah od novega ministra pričakuje odločno ukrepanje v smeri nujnih in evropsko primerljivih sistemskih sprememb, ki bodo omogočile ustrezno raven avtonomije v kulturi.

Pričakovanje, da bo uresničil ali vsaj začel izvajati zaveze iz koalicijske pogodbe, so v razpravi pred glasovanjem izpostavili tudi poslanci, ki so ga prepoznali kot primernega kandidata z bogatimi izkušnjami v kulturi in politiki. Podporo njegovemu imenovanju so odrekli v SDS.