Četrtek,
26. 5. 2011,
16.51

Osveženo pred

8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

reforma referendum pokojnina

Četrtek, 26. 5. 2011, 16.51

8 mesecev

SMS-Zeleni za pokojninsko reformo, v SDM pa proti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Stranki mladih Slovenije - Zeleni Evrope podpirajo predlagano pokojninsko reformo, saj je potrebna za ohranjanje vzdržnosti pokojninskega sistema, meni podpredsednik stranke Uroš Brežan.

V Slovenski demokratski mladini pa te reforme ne podpirajo in vladi predlagajo uvedbo osebnega pokojninskega računa, pravi njen predsednik Andrej Čuš.

Trenutno vzdušje, kot poudarjajo v SMS - Zeleni, v katerem bodo državljani odločali o pokojninski reformi na referendumu, ni naklonjeno državotvornim odločitvam. "Nizka javnomnenjska podpora predlagateljev reforme, populistični nastopi vlade in nasprotnikov reforme, ki v težki javno finančni situaciji le širijo strahove in paniko", obetajo malo možnosti za sprejem te potrebne odločitve, poudarjajo.

SMS - Zeleni: Reforma je korak v pravo smer V SMS - Zeleni so se odločili podpreti pokojninsko reformo, ki je potreben korak v pravo smer. Ob tem pa poudarjajo, da bo to samo prvi korak, ki bo zagotovil čas za spopadanje z resničnim izzivom naše družbe, kot je zagotovitev zadostne količine dela za aktivno prebivalstvo. Po mnenju stranke je prihodnost v zagotavljanju novih zelenih delovnih mest na področju obnovljivih virov energije in energetske učinkovitosti. Smiseln ukrep je po njihovem mnenju tudi skrajšanje delovnega tedna na 35 ur, so še sporočili s stranke.

Po besedah SDM, podmladka SDS, mora biti pokojninska reforma po besedah Čuša temelj medgeneracijske solidarnosti, zato opozarja, da te brez mladih zagotovo ni. Ta zakon je neprimeren, saj mladih ne vzpodbuja, da bi vstopili v redno delovno razmerje.

Predlagajo bolj transparentne rešitve Vladi predlagajo uvedbo osebnega pokojninskega računa. V bistvu je to fiktivni račun, na katerem bi lahko vsak posameznik videl koliko vplačuje in kakšno pokojnino lahko pričakuje, ko se bo upokojil. S tem bi zadeve postale transparentne in bi tudi mlade vzpodbudile k temu, da vstopijo v redno delovno razmerje in prispevajo v pokojninsko blagajno.

Čuš se je dotaknil tudi zakona o omejevanju dela na črno in poudaril, da so proti temu predlogu, saj je po njihovem mnenju medsosedska pomoč način življenja na podeželju. S tem zakonom bodo najbolj oškodovani starejši in revnejši posamezniki, ki se trudijo živeti iz dneva v dan, meni predsednik SDM.

Pri zakonu o arhivih pa se Čuš zavzema, da arhivi ostanejo odprti, ker takšno ureditev poznajo tudi vse države bivšega socialističnega bloka.

Bodo mladi začeli zapuščati državo? Čuš je še izrazil zaskrbljenost nad tem, da če bo vlada nadaljevala s takšnimi zakoni, bodo študentje in mladi začeli zapuščati državo. Država namesto ustvarjanja delovnih mest se, kot meni, ukvarja z omejevanjem in birokratizacijo. Na koncu je predsednik SDM vse pozval, da se udeležijo vseh treh referendumov in glasujejo trikrat proti, so še zapisali v SDM.

Mladi forum SD pa je sporočil, da so skupaj s podmladkom LDS, Mlado liberalno demokracijo, pozvali Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) naj ne nasprotujejo nadgradnji pokojninske zakonodaje. Opozorili so na demografsko sliko, ki kaže, da je mladih vse manj, zato menijo, da so trditve, da bi samo z zaposlitvijo mladih rešili problem pokojnin v bodoče "popolnoma nerealne".