Torek, 6. 9. 2011, 13.51
8 let, 8 mesecev
Smotrno predpisovanje zdravil ni le ekonomsko vprašanje
V uvodnem nagovoru današnjega strokovnega posveta Odgovorno predpisovanje zdravil, ki sta ga pripravila ministrstvo za zdravje in zavod za zdravstveno zavarovanje je minister Marušič poudaril, da v organizmih bolnikov, ki imajo predpisanih več kot pet zdravil, zelo verjetno prihaja že do takšnih sprememb, ki jih opisuje že kot zastrupljenost, zaradi katerih zdravljenje pravzaprav postaja manj učinkovito. Čeprav ni zanemarljiv niti stroškovni vidik čezmernega predpisovanja zdravil, so v tem primeru težave pravzaprav še bistveno večje, ker ima lahko neučinkovito zdravljenje za posledico tudi dodatne stroške. "Čezmerno predpisovanje zdravil ni upravičeno ne s strokovnega ne z racionalnega vidika," je poudaril.
Kot primer, kako je mogoče zajeziti neracionalno predpisovanje zdravil, je izpostavil projekt, ki so ga izpeljali v domovih upokojencev v Murski Soboti. Prekmurje so izbrali kot regijo, kjer so zaznali veliko predpisovanja zdravil, domove upokojencev pa zato, ker so "starejši tarčna skupina, človek največ zdravil jemlje v globoki starosti."
Prizadevanja za bolj smotrno predpisovanje so dala vidne rezultate: število predpisanih receptov je padlo kar za 30 odstotkov. Fakin je dodal: "Dejstvo, da se ob tem varovancem zdravstveno stanje ni poslabšalo, dokazuje, da je predpisovanja zdravil res bilo preveč." Na seznamu prepogosto predpisanih zdravil so prevladovala pomirjevala.