Ponedeljek,
29. 4. 2013,
20.08

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

SLS Anja Kopač Mrak

Ponedeljek, 29. 4. 2013, 20.08

8 let, 7 mesecev

SLS bi vrnila državne pokojnine nekdanjim upravičencem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V SLS pozivajo ministrico za delo Anjo Kopač Mrak, naj nekdanjim upravičencem do državne pokojnine to pravico vrne.

Poslanka SLS Jasmina Opec je ministrici za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anji Kopač Mrak posredovala pisno poslansko pobudo, ki se navezuje na nekdanje upravičence do državne pokojnine. Glede na to, da je ustavno sodišče razveljavilo del zakona za uravnoteženje javnih financ in s tem znižanje pokojnin tistim, ki jih prejemajo iz državnega proračuna, v SLS pričakujejo, da bo ministrstvo razmislilo o podobnih postopkih tudi glede vračila državnih pokojnin in vračila odvzetih sredstev vsem še živečim prejemnikom, je zapisala.

Poslanka opozarja, da je bila s sprejemom novega zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki je začel veljati 1. 1. 2012, odvzeta pravica do državne pokojnine takratnim 16.500 upravičencem.

"Prejemniki, ki so jim bile pravice odvzete, so bili diskriminirani" Z uveljavitvijo zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev sta se namreč pravici do varstvenega dodatka in državne pokojnine, ki sta bili do tedaj del sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja, preoblikovali v novi pravici s področja socialnega varstva. Opčeva je prepričana, da so bili vsi prejemniki, ki so jim bile pravice odvzete, diskriminirani, in se jim je očitno povzročila krivica, ki jo je treba popraviti.

Kot navaja, "je bila ta oblika državne pokojnine določena v smislu univerzalnega dohodka za državljane po 65. letu, ki niso imeli ali mogli imeti dovolj pogojev za minimalno pokojnino". To bi po njenih navedbah morali v skladu z ustavno določbo in v duhu socialne države omogočati tudi v prihodnje.

Tudi za državno pokojnino višja starost? Med drugim je Opčeva tudi izpostavila, da bi verjetno morali, tako kot se je z pokojninsko reformo določilo višji starostni prag za upokojitev, tudi za državno pokojnino glede na trend podaljševanja življenjske dobe predvideti višjo starost.

"Prelaganje socialnih sredstev iz žepa v žep" Poslanka meni, da so se z novima socialnima zakonoma ukinile pridobljene pravice, na račun teh pa so se povečali socialni prejemki drugih. Kot je zapisala, je "šlo za prelaganje socialnih sredstev iz žepa v žep". Spomnila je tudi, da so poslanci SLS skušali z dopolnili k takratnemu predlogu zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev preprečiti ukinitev državne pokojnine.

Opčeva v poslanski pobudi Kopač Mrakovi še predlaga, da ob oceni izvajanja in učinkov nove socialne zakonodaje ugotovi, koliko nekdanjih prejemnikov državne pokojnine še živi in koliko od teh še prejema katero od oblik socialne pomoči. Ministrici tudi predlaga, naj določi povračilo sredstev vsem še živečim upravičencem, ki jim je pravica prenehala 1. januarjem 2012.