Petek,
29. 9. 2017,
19.16

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,98

1

Natisni članek

Natisni članek

Trdinov vrh arbitraža

Petek, 29. 9. 2017, 19.16

7 let, 1 mesec

Slovenski vojaki še vedno vztrajajo na Trdinovem vrhu #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,98

1

Medtem ko je Miro Cerar v Talinu pred vso Evropo ošteval Karla Erjavca, da njegov arbitražno oster jezik koristi le Hrvatom, je na Trdinovem vrhu vse po starem. Naša vojska ostaja tam, kjer je po novem hrvaško ozemlje.

Novinar: Vitomir Petrović/Video: Planet TV


Danes je natanko 92. dan od razglasitve arbitražne sodbe. Trije meseci so že minili. Povedano drugače: polovica časa, ki ga je arbitražno sodišče predpisalo za prenos s papirja v prakso. In če nenehno poudarjamo, kako se hrvaška stran na arbitražo požvižga, smo preverili, kako se jim bo Slovenija postavila za zgled. Načrt za odhod vojakov z vrha Gorjancev bi tako moral biti že tik pred izvedbo. A smo še precej daleč od tega, ugotavlja novinar Planet TV Vitomir Petrović.

Vojašnico je po dogovoru naselila slovenska vojska

Leta 1991 so jugoslovanski vojaki zapuščali naše ozemlje. Istočasno pa je njihove objekte prevzemala slovenska teritorialna obramba. Med njimi je bila tudi vojašnica na Trdinovem vrhu. Čeprav je bila na hrvaški strani, se je vanjo, po dogovoru, naselila slovenska vojska. In tu je še danes.

Pred natanko tremi meseci je odločitev arbitražnega sodišča še enkrat potrdila, da slovenska zastava vihra na hrvaškem ozemlju. Prvi je to že opozoril hrvaški politik Slaven Letica, ki je pred leti v opravi bana Jelačiča obiskal sporno obmocje.

Glede na to, da so slovenski politiki napovedali implementacijo odločitve sodišča, bi bilo logično, da že prihodnji teden umaknejo vojsko iz vojašnice. Domačini, ki pogosto zahajajo na Trdinov vrh, z odhodom vojske nimajo težav. Tu zadošča že policijski nadzor, so prepričani.

Kdaj bodo slovenski vojaki zapustili vrh Gorjancev, odloča vlada. Od nje pa niso prejeli še nobenih pozivov.