Nedelja, 19. 11. 2017, 8.11
7 let
Slovenski moški v številkah: odselijo se pri 29, poročijo pri 32 letih
Moški v Sloveniji so se od staršev lani odselili povprečno stari dobrih 29 let, prvič so se poročili pri skoraj 32 letih, ob rojstvu prvega otroka so imeli dobrih 32 let. V EU je bilo v začetku leta 2016 moških več kot žensk le v Luksemburgu, na Malti in Švedskem, ob današnjem mednarodnem dnevu moških navaja državni statistični urad.
V EU so moški v Sloveniji pri skrbi za otroke takoj za Švedi. Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat za leto 2016 je v Sloveniji dnevno skrbelo za svoje otroke, stare manj kot 18 let, 82 odstotkov moških, starih 25 do 49 let. S 96 odstotki so jih prekosili le moški na Švedskem.
Slabše pa so se odrezali pri vsakodnevnih gospodinjskih opravilih in kuhanju, saj so se s 27 odstotki uvrstili v zadnjo tretjino.
Po stikih z družino, sorodniki in prijatelji v EU izstopajo moški s Cipra. Vsakodnevne stike z družino in sorodniki jih je na Cipru vzdrževala več kot polovica oz. 56,1 odstotka. Tamkajšnji moški so se s skoraj 49 odstotki uvrstili na prvo mesto tudi po vsakodnevnih stikih s prijatelji.
S prijatelji pogosteje kot s sorodniki
Vsakodnevne stike s prijatelji ima malenkost več kot 28 odstotkov Slovencev med 25. in 49. letom. V Sloveniji je bilo moških, ki so imeli vsak dan stike z družino in sorodniki, skoraj 17 odstotkov, vsakodnevne stike s prijatelji pa jih je imelo malenkost več kot 28 odstotkov.
Vsaj ene od kulturnih prireditev, izvedenih v živo, denimo gledaliških, koncertnih in baletnih, se je v Sloveniji v letu 2015 udeležilo več kot četrtina moških, kar je bil med moškimi v državah članicah EU-28 najvišji odstotek. Sledili so moški iz Luksemburga, Nizozemske in Avstrije.
Moški na Nizozemskem so med moškimi v EU v največjem odstotku obiskovali športne dogodke. Na najvišje mesto so se uvrstili s skoraj 37 odstotki. Moški v Sloveniji so s skoraj 22 odstotki zasedli deseto mesto.
Pa zdravje?
V vseh članicah EU razen v Litvi je po podatkih Eurostata več kot polovica moških ocenilo svoje zdravje kot zelo dobro ali dobro. Najvišji delež takih moških je bil na Irskem, in sicer 83-odstoten. Moški v Sloveniji so se z dobrimi 68 odstotki uvrstili na 19. mesto.
V EU je največ smrti zaradi posledic samomora med moškimi, starimi manj kot 65 let, po podatkih Eurostata za leto 2014 v Litvi, kjer so zabeležili 54 smrti na 100.000 prebivalcev. Slovenija je s 25,3 smrti na 100.000 prebivalcev na šestem mestu. Najmanj samomorov med moškimi, mlajšimi od 65 let, pa je na Cipru, v Grčiji in Italiji.
7