Ponedeljek,
23. 2. 2015,
15.20

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Katar

Ponedeljek, 23. 2. 2015, 15.20

8 let, 8 mesecev

Slovenski delodajalec: Delavce sem pred prihodom v Katar opozoril, da izplačila niso redna, ker tukaj je pa res kaos

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po prošnji, ki so jo bosanski delavci naslovili na ambasado v Katarju, se je odzval slovenski delodajalec Sead Sulejmanović: Delavcev ne morem izplačati, ker mi še niso plačali za podizvajalska dela.

Denarja niso imeli ne za hrano ne za vrnitev domov. Zato so se obrnili na bosansko veleposlaništvo v Dohi, ki je za pomoč zaprosila Komisijo za človekove pravice in druge humanitarne organizacije, ki so delavcem priskočile na pomoč s prehrambnimi izdelki.

Slovenski delodajalec bosanskim delavcem ponujal 1500 evrov plače Podjetje Al Arabi Face, katerega lastnik je Sead Sulejmanović iz Velenja, se ukvarja z zaključnimi deli v gradbeništvu.

Po naših informacijah je ponujal okoli 1500 evrov plače oziroma med osem in deset dolarji na uro za delo v Katarju, kar je posebej za delavce z območja BiH dober zaslužek.

A to, da je ostal dolžan delavcem, opozarja naš vir, ni nekaj novega. Tako naj bi po ocenah v dveh letih vsaj 50 delavcem ostal dolžan povprečno tri plače.

Sulejmanović sicer svoj dolg ne zanika, a kot je zatrdil, plač ne more izplačati, ker tudi njemu podjetje Pormer Qatar ni izplačalo za podizvajalska dela, ki so jih izvedli na 33 nadstropij visoki stolpnici.

Sulejmanović: Ko zmanjka denarja, zmanjka tudi poštenosti "Ne bežim od odgovornosti, a prav vsem delavcem sem že pred prihodom pojasnil, kakšna plačilna nedisciplina je tukaj. Povedal sem jim, da plače niso redne vsak mesec in da če lahko pridejo delat pod takšnimi pogoji, prav," pravi Sulejmanović.

V zadnjem primeru so naredili konstrukcijo za 33 nadstropij, a inšpekcija ni potrdila ustreznosti projekta, zato zadevo zdaj sanirajo. "Ostala nam je še tretjina, ki jo moramo narediti v enem mesecu," pojasnjuje direktor.

"Zdaj smo tu, kjer smo. Moram priznati, da mi ni vseeno, saj sem moralno vezan na te ljudi. Gre tako za družinske kot prijateljske povezave, a ko zmanjka denarja, zmanjka tudi poštenosti," pravi Sulejmanović.

V Katarju je velik kaos, nered, takoj ko končam projekt in izplačam delavce, nikoli več niti ne pokukam v to državo, pravi. Pri svojem poslu se stalno srečuje z obljubami: "Vedno je jutri, nikoli pravočasno."

Delavci v Katarju vložili tožbe Kot navajajo bosanski mediji, so delavci zdaj na sodišče vložili tožbe, veleposlaništvo pa je sodišče zaprosilo za hitrejšo in tudi enotno obravnavo. Po naših neuradnih informacijah naj bi sodišče v sredini meseca že razpisalo eno obravnavo, nadaljevalo naj bi se čez en mesec.