Sreda,
10. 4. 2019,
20.50

Osveženo pred

5 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

16

Natisni članek

Natisni članek

zdravstvo

Sreda, 10. 4. 2019, 20.50

5 let, 7 mesecev

Slovenska zdravnica se je iz tujine vrnila domov, ker želi pomagati #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

16

Slovenska zdravnica na delu v Avstriji je preobremenjenim družinskim zdravnikom v Sloveniji ponudila svojo pomoč. Vendar pa mora, če želi v slovenskem zdravstvenem sistemu opravljati delo družinske zdravnice, opraviti specializacijo, pravijo na zdravniški zbornici.

Dvaintridesetletna zdravnica je pred kratkim pustila službo zdravnice v avstrijskem Gradcu in se vrnila domov, ker želi dokončati doktorat na medicinski fakulteti v Mariboru. V tem času je želela pomagati slovenskemu zdravstvu in vskočiti v ambulanto družinske medicine.

V kritičnem času bi rada vskočila v kakšno preobremenjeno ambulanto

Špela Šalamon je na svojem Facebooku zapisala: "Tudi sama sem želela pomagati, zato sem poslala vprašanje na Zdravniško zbornico, katere izmed vsebin, opravljenih v tujini, bi se mi priznale v namen specializacije družinske medicine. Če seštejem domače in tuje izkušnje, imam namreč čez palec ravno dovolj, da bi lahko šla delat izpit iz družinske medicine in ob tako kritičnem času vskočila v kakšno preobremenjeno ambulanto."

Kot so nam povedali na zdravniški zbornici Slovenije, v tem primeru obstajajo zakonske določbe, kdo lahko opravlja delo družinskega zdravnika v Sloveniji. | Foto: Bojan Puhek Kot so nam povedali na zdravniški zbornici Slovenije, v tem primeru obstajajo zakonske določbe, kdo lahko opravlja delo družinskega zdravnika v Sloveniji. Foto: Bojan Puhek

Po podatkih, ki so znani zdravniški zbornici Slovenije, ima zdravnica Špela Šalamon, končano medicinsko fakulteto v Sloveniji, prav tako je opravila pripravništvo in strokovni izpit v Sloveniji. "Nima pa specializacije iz družinske medicine in s tem licence družinske medicine niti v Sloveniji, niti ni te poklicne kvalifikacije (po nam znanih in z njene strani posredovanih informacijah) pridobila v tujini, da bi lahko pri Ministrstvu za zdravje vložila vlogo za priznanje poklicne kvalifikacije in nato na podlagi tega pričela z delom družinske zdravnice v Sloveniji," so zapisali.

Ostane ji le prijava razpis na specializacijo iz družinske medicine

Dodali so še, da zakonodaja v Sloveniji določa, da lahko delo družinskega zdravnika opravlja le zdravnik z veljavno licenco iz družinske medicine. Za to je potrebna specializacija in opravljen specialistični izpit. Glede na to, da nima specializacije niti ni v tujini pridobila poklicne kvalifikacije, je bila Špela Šalamon s strani Zdravniške zbornice Slovenije seznanjena, da je njena edina pot do opravljanja poklica družinske zdravnice prijava na razpis za specializacijo iz družinske medicine.

Zdravnik s strokovnim izpitom je namreč lahko, kot določa zakonodaja, le sobni zdravnik in lahko opravljal le tiste dejavnosti, ki so navedene v programu pripravništva za poklic zdravnik. Ne more pa v nobenem primeru opravljati del in nalog specialista, ker to ni, so še dodali. Postopek prijave na specializacijo stane 22 evrov, to je strošek upravne takse, ki pa na pripada Zdravniški zbornici Slovenije ampak se jo plača državi (Ministrstva za finance).

"Lahko kandidira na razpisu"

Zdravnici so na zdravniški zbornici odgovorili, naj se najprej prijavi na razpisano delovno mesto specializacije družinske medicine. | Foto: STA , Zdravnici so na zdravniški zbornici odgovorili, naj se najprej prijavi na razpisano delovno mesto specializacije družinske medicine. Foto: STA , "Lahko kandidira na razpisu za specializacijo in takoj tisti dan, ko začne specializacijo, ima tukaj službo. Tako da tudi če nima specializacije, pot do službe ni dolga," je za Planet pojasnila Zdenka Čebašek Travnik, predsednica zdravniške zbornice.

Mlada zdravnica pravi, da bi v tem primeru najprej morala plačati 500 evrov za papirje in zdravniški pregled. "Najprej bi se morala vpisati v zbornico, da bi postala članica, potem bi morala čez postopke, ki so predpisani. Če je brez denarja in če pokaže, da nima sredstev, lahko zaprosi za denarno pomoč," ji je odgovorila Zdenka Čebašek Travnik.

plenice za odrasle
Novice Boj za milijone ali kako so zdravniki skočili v zrak zaradi plenic #video

Znova bo odšla v tujino

Mlada zdravnica se je po tem, ko je odšla delat v Avstrijo, iz registra naše zdravniške zbornice izpisala. Poslala pa nam je svoje slovensko potrdilo o strokovnem izpitu, ki bi ji službo v Sloveniji tudi omogočil. A zdaj je prepozno, je še povedala mlada zdravnica. Zaradi odnosa države bo odšla nazaj v tujino.

"Izčrpane smo, ne moremo več"

Čeprav izgoreli in izčrpani, pa na svojih delovnih mestih še vedno ostajajo tehniki zdravstvene nege in medicinske sestre. "Že nekaj zadnjih let smo medicinske sestre opozarjale, izčrpane smo, ne moremo več," je dejala Petra Majcen, diplomirana medicinska sestra v UKC Ljubljana.

UKC Ljubljana | Foto: Klemen Korenjak Foto: Klemen Korenjak

Ob tem pa še opozorilo predsednice zdravniške zbornice. "Leta 2020 bo tudi v Sloveniji začela veljati evropska direktiva, ki vsem zaposlenim v Evropski uniji, torej tudi zdravstvenim delavcem z vsemi mogočimi nadurami in dežurstvi, prepoveduje delati več kot 48 ur na teden," je dodala Čebašek Travnikova.