Petek,
21. 10. 2016,
18.07

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53

Natisni članek

Natisni članek

meja Hrvaška begunci migranti

Petek, 21. 10. 2016, 18.07

7 let, 1 mesec

Slovenija na mejnih prehodih s Hrvaško postavila ograjo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53
ograja | Foto Bojan Puhek

Foto: Bojan Puhek

Državne oblasti so na mejnem prehodu Obrežje v četrtek začele postavljati panelno ograjo, danes pa jo postavljajo še na mejnem prehodu Gruškovje.

"Če bi prišlo do možnosti ponovnega migracijskega vala, se bo mejni prehod zaprl," je ob robu seje mariborskega mestnega sveta povedal državni sekretar na notranjem ministrstvu Andrej Špenga. "Naredili bomo vse, da ne bo prišlo do ogrožene varnosti državljanov," je dodal.

Do zdaj že več kot 180 kilometrov takšnih ovir

Ograji na mejnih prehodih Obrežje in Gruškovje po njegovih besedah spadata v okvir načrtovane postavitve začasnih tehničnih ovir na meji, s čimer se je v sredo seznanila tudi vlada. Do zdaj so postavili 183,5 kilometra takšnih ovir, in sicer od mejnega prehoda Gibina v občini Razkrižje do doline reke Dragonje v občinah Piran in Koper.

Kje vse bo stala panelna ograja

Kot so še pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve, panelno ograjo postavljajo tudi na mestih, kjer so "začasne tehnične ovire", torej žičnato ograjo, odstranili. Tu gre predvsem za prehodna mesta, mejne prehode, strnjena naselja, turistične destinacije ter območja, kjer bi lahko narasel vodostaj reke ogrozil postavljene ovire. Panelne ograje tako postavljajo na območju policijskih uprav Murska Sobota, Maribor, Celje, Novo mesto, Ljubljana in Koper.

Begunci | Foto: Matej Leskovšek Foto: Matej Leskovšek

Začasne tehnične ovire iz panelnih ograj so za zdaj postavljene v skupni dolžini 27,5 kilometra, zamenjava pa po navedbah ministrstva poteka v skladu s sprejetim načrtom in v dogovoru z lokalnimi skupnostmi.

V naslednjih dneh bodo s postavitvijo ograje nadaljevali še "na nekaterih ključnih območjih, na katerih bi lahko glede na lanskoletne izkušnje prišlo do poskusov množičnega prihajanja na ozemlje Slovenije". Kje točno, tudi Špenga iz varnostnih razlogov ni želel povedati.

Na notranjem ministrstvu so poudarili, da gre za nujen in začasen ukrep, ki bo policiji omogočal učinkovito varovanje zunanje schengenske meje v primeru ponovitve množičnih migracij in celovito izvajanje varovanja ljudi ter njihovega premoženja.

Cerar zahteval preučitev predloga novele zakona o tujcih z vidika skladnosti z ustavo

Vlada bo predlog novele zakona o tujcih obravnavala, ko ga bo prejela od pristojnega ministrstva, je danes dejal predsednik vlade Miro Cerar. Kdaj natančno bi to lahko bilo, ni razkril. Je pa ob tem opozoril, da gre za občutljivo zakonsko besedilo, zato je zahteval, da se preuči, ali so predlagane rešitve skladne z ustavo.

Po Cerarjevih besedah gre pri predlogu novele zakona o tujcih "za zelo občutljivo zakonsko materijo". "Zavedamo se, da moramo tudi na področju azilne zakonodaje predvideti možnost izjemne situacije," je dejal v Bruslju, kjer se je udeležil dvodnevnega zasedanja Evropskega sveta.