Četrtek, 12. 2. 2015, 18.02
5 let
Slovenija bo pravico glede Tovarne sladkorja Ormož iskala na Sodišču EU
Vlada meni, da je bila ohranitev silosov za skladiščenje sladkorja predvidena, zato ni šlo za kršitev pogoja za popolno odstranitev proizvodnje.
Kot urad vlade za komuniciranje pojasnjuje v sporočilu za javnost po seji vlade, se Slovenija s stališčem Bruslja ne strinja, saj je bila v Sloveniji predvidena možnost ohranitve dejavnosti pakiranja in odpreme sladkorja, za kar so potrebni silosi in naprave za pakiranje.
Ohranitev delovanja pakirnice in silosov, ki so ves čas v uporabi, zato ni bila v nasprotju z evropskimi predpisi in zahtevanimi pogoji za popolno odstranitev proizvodnih zmogljivosti.
Sodišče EU je takrat po vladnih navedbah presodilo, da silosi predstavljajo proizvodne zmogljivosti, ki jih je treba odstraniti za pridobitev celotne pomoči za ukrep prestrukturiranja sladkorne industrije. Obenem je dopustilo možnost, da obveznost odstranitve ne velja za silose, ki so se uporabljali le za skladiščenje kvotnega sladkorja drugih proizvajalcev ali kvotnega sladkorja, odkupljenega od drugih proizvajalcev.
V zvezi s tem je nato komisija sprejela stališče, da je ključno obdobje za presojo obstoja teh izjem obdobje pred začetkom programa prestrukturiranja, ne trenutek, ko se proizvodnja ustavi in tovarna zapre, še pojasnjujejo na vladnem uradu za komuniciranje in dodajajo, da je bil ves sladkor v silosih v tistem času iz lastne proizvodnje ormoške tovarne.
Slovenija tako meni, da je bila popolna odstranitev proizvodnih zmogljivosti v Sloveniji izvedena v skladu z vsemi veljavnimi predpisi. Nekdaj edina slovenska tovarna sladkorja je namreč dokončno in popolno ustavila proizvodnjo sladkorja, opustila celotno kvoto za proizvodnjo sladkorja, zaprla tovarno, v celoti odstranila proizvodne zmogljivosti ter vzpostavila dobre okoljske pogoje na lokaciji tovarne.
Na območju Slovenije proizvodnja sladkorja ni več mogoča, v celoti pa je bila ukinjena tudi pridelava sladkorne pese. Se pa pojavljajo želje po njuni obuditvi, ko bodo leta 2017 v EU padle sladkorne kvote.
Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je za ukrepe prestrukturiranja sladkorne industrije v letih 2008 in 2009 Tovarni sladkorja Ormož skupaj izplačala 34,8 milijona evrov sredstev.
"Vesel sem, da smo se tako odločili. Pri tem ne predvidevamo nekih pomembnih stroškov za Slovenijo, ker bodo postopek vodili naši pravniki, naše državno pravobranilstvo, pomagali pa jim bodo pravniki iz agencije za kmetijske trge in ministrstva. Mislim, da imamo možnost, da tudi zmagamo," je dejal.
Kot je pojasnil, je bil evropski pravni red iz leta 2006, ki je govoril o sladkorni reformi, napisan nejasno. "To je pomembno pravno dejstvo, saj evropski pravni red temelji na tem, da se mora, če se odkrije kakšna nepravilnost, ki je posledica nejasno napisanega evropskega pravnega reda, to upoštevati pri izreku kazni," je povedal. Kazen mora biti tako nižja ali pa je ne sme biti.
Minister pričakuje, da bo postopek trajal kar nekaj časa. "To so tožbe, ki se ne merijo v dneh ali tednih, ampak lahko trajajo tudi nekaj let," je dejal. Kljub temu meni, da je tožba prava odločitev. "Prav je, da se tudi Slovenci vedemo samozavestno, kadar mislimo, da so nam kršene pravice, in da uberemo tudi sodne poti, čeprav je naš nasprotnik Evropska komisija," je sklenil.