S testiranjem dijakov Srednje prometne šole Maribor se je danes v okviru projekta LQ-CELIAC začela raziskava o pogostosti celiakije med mladostniki v severovzhodni Sloveniji.
Cilj raziskave, ki so jo poimenovali Kapljica krvi, je s pomočjo hitrih testov postaviti sum na celiakijo pri dijakih, pri katerih ta bolezen še ni bila prepoznana.
Novo odkritim bolnikom bodo omogočili ustrezno zdravljenje
Z raziskavo bodo poskušali ugotoviti, kakšna je dejanska pogostost celiakije v populaciji srednješolcev severovzhodne Slovenije. Novo odkritim bolnikom bodo omogočili ustrezno zdravljenje in s tem pomembno vplivali na izboljšano kakovost njihovega življenja.
Prometna šola Maribor je prva od srednjih šol v Podravju in Pomurju, na katerih bodo do konca leta 2013 izvedli tisoč hitrih testov za celiakijo. Že pred krompirjevimi počitnicami so med dijaki in učitelji izvedli anketo splošnega poznavanja celiakije, o celiakiji in pomenu brezglutenske diete pa so se seznanili na posebnih predavanjih. Na akcijo so se po besedah vodje projekta Jasmine Dolinšek odzvali zelo dobro, saj so pridobili vzorce krvi od okoli 200 dijakov.
Bolezen pogosto poteka tako neznačilno, da mnogi nanjo niti ne pomislijo
"Strokovnjaki na področju celiakije že dalj časa razmišljamo o aktivnem iskanju bolnikov s celiakijo. Bolezen namreč pogosto poteka tako neznačilno, da mnogi nanjo niti ne pomislijo," je pojasnil specialist pediater Jernej Dolinšek iz Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.
Testiranje poteka podobno kot pri preverjanju količine sladkorja v krvi
Še pred nedavnim so prisotnost celiakije preverjali in potrjevali z biopsijo, pri kateri so s posebno aspiracijsko kapsulo ali z endoskopom odvzeli košček sluznice v tankem črevesu. Razvoj medicine v zadnjih letih pa je omogočil, da lahko sum na prisotnost celiakije s precejšnjo zanesljivostjo postavijo s pomočjo hitrih testov, ki za dokazovanje protiteles, značilnih za celiakijo, potrebujejo le vzorec kapilarne krvi. Testiranje poteka podobno kot pri preverjanju količine sladkorja v krvi pri sladkornih bolnikih.
Hitro testiranje bo na istem vzorcu dijakov v regijah Vas in Zala na jugovzhodu države izvedla tudi regijska bolnišnica Markuszovsky iz Szombathelyja - madžarska partnerica v projektu LQ-CELIAC. Rezultate raziskave bodo partnerji z obeh strani meje predstavili v začetku leta 2014.
LQ-CELIAC je projekt s področja preventivnega zdravstvenega varstva z namenom opozoriti širšo javnost na problem bolnikov s celiakijo. Gre za kronično bolezen tankega črevesja, pri kateri morajo bolniki iz svoje prehrane izključiti vse prehranske izdelke, ki vsebujejo gluten.