Sreda, 18. 11. 2015, 18.34
8 let, 7 mesecev
Radan vztraja, da je s kalijem hotel provocirati
Zdravnik Ivan Radan zaradi odpovedi, ki je bila posledica lanske afere kalij, toži svojega nekdanjega delodajalca UKC Ljubljana. Na današnjem zaslišanju na delovnem in socialnem sodišču je tako ponovil, da decembra lani s kalijem ni skrajšal življenja bolniku, pač pa je na ta način želel provocirati oz. opozoriti na nehumane razmere, v katerih bolniki umirajo na nevrološki kliniki UKC.
Meni, da je zato prekinitev delovnega razmerja z njim neutemeljena oz. nezakonita.
Radan, ki so ga na sodišče pripeljali iz pripora v spremstvu pravosodnih policistov, trdi, da je 16. decembra lani res odredil kalij umirajočemu bolniku, vendar raztopina bolniku ni stekla v žilo, temveč mimo, v podlogo. V naslednjih dneh je razlagal na oddelku, da bi bolnik lahko dobil kalij, a se na to ni nihče odzval, je danes pred Delovnim in socialnim sodiščem v Ljubljani svojo plat zgodbe pojasnjeval Radan.
Za takšno potezo se je, kot je dejal, odločil, ker je hotel sprožiti "alarm, da bolnikov ne smemo pustiti umirati v takih razmerah". Omenjenega bolnika, ki je umiral, so namreč po Radanovih besedah hoteli premestiti iz enote intenzivne terapije na običajen bolnišnični oddelek, saj je bil oddelek intenzivne terapije poln.
Če bi ga tja premestili, bi bolnik umrl v bolečinah in se verjetno zadušil, je danes pojasnil Radan. Dodal je, da takšno umiranje ne ustreza smernicam zdravljenja ob koncu življenja.
Obdukcija bolnika ni bila opravljena, saj je bilo po Radanovih besedah nedvoumno, zakaj je umrl. Mu je pa žal, da se ni zavaroval tako, da bi nekomu na oddelku pokazal, da kalij ni stekel v bolnika.
Na vprašanje, zakaj ni ubral drugačnega načina, da bi svoje nadrejene opozoril na nevzdržne razmere na oddelku, je odvrnil, da preostali načini opozarjanja ponavadi naletijo na gluha ušesa. "Če daš na tehtnico, kaj je dobro za bolnika, je alarm upravičen," je danes dejal Radan.
Vodušek ne zanika tega, da so imeli na intenzivnem oddelku premalo zdravnikov in tudi medicinskih sester, a trdi, da so bile razmere obvladljive. Sporočil, da bi se z bolniki slabo ali nestrokovno delalo, pa ni dobil ne od notranjih ne od zunanjih sodelavcev.
In tudi če bi bile na oddelku nevzdržne razmere, so "poti po zdravi pameti jasne, treba se je pritožiti nadrejenemu". Take pritožbe Vodušek ni dobil.