Četrtek,
13. 2. 2014,
11.47

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

čakalne dobe zdravstvo

Četrtek, 13. 2. 2014, 11.47

8 let, 7 mesecev

Računsko sodišče: Če poznaš zdravnika, preskočiš čakalno vrsto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pregled petih klinik, deset čakalnih seznamov in okoli sedem tisoč pacientov, ki so uvrščeni na čakalne sezname, je pokazal številne nepravilnosti in neenakopravnosti pri obravnavi pacientov.

Čakalni seznami v različnih enotah Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani (UKC), ki jih je pod drobnogled vzelo Računsko sodišče, se vodijo na različne načine, posledično pa ni v celoti mogoča sledljivost, kdo je spreminjal vrstni red pacientov, kdaj in iz kakšnih razlogov, je poudaril predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel.

Posledično za zdaj kazenskih ovadb ni vloženih. Bodo pa po Veselovih besedah v prihodnje veliko pozornosti usmerili vplivu zasebne prakse na javno zdravstvo.

Ista stopnja nujnosti, prednostna obravnava … Ugotovitve revizije, ki jo je Računsko sodišče opravljalo leto in pol, kažejo, da je od 15 do 29 odstotkov nenujnih pacientov prišlo na specialistični pregled takoj, od treh pa do skoraj 28 odstotkov pacientov je sicer bilo vpisanih na čakalni seznam, vendar so prišli na vrsto prej kot večina preostalih pacientov z isto stopnjo nujnosti.

Od skoraj štirih do 25 odstotkov pacientov so zdravniki obravnavali, kot da so prišli na kontrolni pregled, čeprav bi jih morali obravnavati kot paciente, ki čakajo na prvi specialistični pregled, kar pomeni, da bi jih morali vpisati na čakalni seznam.

Prednostno je bilo operiranih od 14 do 31 odstotkov nenujnih pacientov, kar pomeni, da je bil operativni poseg opravljen brez predhodnega vpisa na čakalni seznam.

Ko pacient preskoči čakalno vrsto … Pri pregledu seznamov so revizorji ugotovili, da so najpogostejši razlogi za preskoke v čakalnih vrstah:

- neposreden dogovor z zdravnikom, - napotnica, poslana zdravniku, - zaposleni v zavodu in družinski člani, - predhodni pregled pri zdravniku zunaj zavoda (samoplačniški ali s koncesijo), - vztrajnost pacientov.

Na splošno pa težavo predstavljajo ločeni seznami, saj navadno obstaja uradni seznam in seznam, ki ga vodi zdravnik. Hkrati se seznami ne ažurirajo dovolj natančno in so pomanjkljivi.

90 dni za odpravo nepravilnosti Računsko sodišče je ugotovilo, da v UKC niso obvladovali tveganj za morebitna koruptivna dejanja, prav tako niso bila upoštevana pravila za učinkovito vodenje seznamov, posledično pa sodišče pričakuje, da bo vodstvo zavoda v 90 dneh poenotilo vodenje čakalnih seznamov in na ta način zagotovilo enakopravno obravnavo pacientov.

Med zahtevami, ki so bile predstavljene UKC, so še jasna odgovornost posameznikov, uvedba preventivnih ukrepov, reden nadzor nad odmiki od običajne obravnave in pa ukrepanje v primeru kršitev.

Kot je poudaril Vasle, je bilo sodelovanje z UKC Ljubljana sicer vzorno, zato pričakujejo pozitivne rezultate, hkrati pa bodo k sodelovanju povabili še preostale zdravstvene zavode ter ministrstvo, da se v prihodnje seznami čakalnih dob poenotijo in uredijo po celotni državi.

Inšpektorat odgovarja: nepravilnosti smo že ugotavljali Zdravstveni inšpektorat je je v odzivu na poročilo zapisal, da so neskladnosti s predpisi, ki urejajo nadzor nad čakalnimi vrstami pri javnih izvajalcih zdravstvene dejavnosti, ugotavljali že v preteklosti, in sicer že takoj ob začetku veljavnosti novih predpisov. Na problematiko pa so opozarjali ministrstvo in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

"Namen teh pregledov je bilo nudenje podpore ministrstvu za zdravje, pristojnemu organu za nadzor na tem področju, ter pomoč izvajalcem dejavnosti pri vzpostavitvi in vodenju čakalnih seznamov v skladu z novimi predpisi. Na nepravilnosti smo opozarjali odgovorne osebe zavezancev, čeprav nismo imeli zakonske podlage za ukrepanje," poudarjajo in dodajajo, da ugotavljajo, da njihova opozorila niso bila upoštevana.

Fakin zaskrbljen zaradi poročila Zaskrbljenost nad poročilom je izrazil tudi generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) Samo Fakin. "To, da v zavodu kar trideset odstotkov bolnikov preskoči vrsto, pomeni, da imajo organizacijski kaos, da nimajo nobenega nadzora," je Fakin povedal za STA.

Po njegovih besedah ZZZS nima vzvodov, s katerimi bi sankcioniral zdravstvene izvajalce, ki kršijo pravilnik o čakalnih dobah. Imajo sicer pravilnik o vodenju čakalnih dob,vendar se očitno tega nihče ne drži, pravi Fakin.