Ponedeljek,
27. 2. 2012,
15.58

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

sova Pozitivna Slovenija

Ponedeljek, 27. 2. 2012, 15.58

8 let, 7 mesecev

PS zaradi morebitne združitve Sove in OVS zahteva izredno sejo komisije DZ

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Poslanci Pozitivne Slovenije (PS) so vložili zahtevo za sklic nujne seje komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.

Menijo namreč, da je vlada dolžna pojasniti, kakšne načrte ima s prihodnjo organizacijo in delovanjem Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) in Obveščevalno-varnostne službe (OVS). Člani komisije iz vrst poslanske skupine PS so se, kot pojasnjujejo, za zahtevo odločili, ker so se v medijih pojavile neuradne informacije, da naj bi vlada načrtovala združitev Sove in OVS, ki deluje v okviru ministrstva za obrambo (Mors). V okviru nove strukture naj bi vladni načrtovalci Sovi in OVS hoteli pridružiti še nekatere druge službe.

Na Morsu in v Ukomu so združevanje že zanikali Združevanje so v torek sicer zanikali tako na Morsu kot tudi v Uradu vlade RS za komuniciranje (Ukom), kljub temu pa člani komisije iz vrst PS menijo, da je seja komisije potrebna, da bi se lahko tako opravila razprava o kakršnih koli možnostih omenjenega združevanja obveščevalno-varnostnih služb.

"Ni mogoče pristati na morebitno razgradnjo ali razvrednotenje teh družb" Ob tem v PS opozarjajo, da so Sova, OVS, kot tudi obveščevalno-varnostne dejavnosti nasploh po zakonu samostojna služba vlade, ter da gre za službe in dejavnosti, ki so vitalnega pomena za zagotavljanje varnostnih, političnih in gospodarskih interesov države. Poudarjajo, da ni mogoče pristati na morebitno razgradnjo ali kakršnokoli razvrednotenje teh družb - obe službi imata namreč svoje pristojnosti in sta zaradi svojih aktivnosti potrebni.

"V primeru združitve obstaja nevarnost centralizacije" Predlagatelji se v svoji zahtevi sklicujejo tudi na mnenja poznavalcev, ki po njihovih besedah opozarjajo, da v primeru združitve obstaja nevarnost centralizacije, prevelike koncentracije moči in celo zlorabe oblasti. Predlagateljem se zdi nenavadno tudi imenovanje aktualnega predstojnika OVS za predstojnika Sove.

Vlada naj pred komisijo predstavi vse namere glede reorganizacije obveščevalno-varnostnega sistema in o tem razpravlja ter izdela natančno oceno, kakšne bi bile posledice reorganizacije z vidika obveščevalno-varnostnih interesov, so še zapisali predlagatelji v svoji zahtevi.