Sreda, 11. 1. 2023, 8.50
1 leto, 10 mesecev
Primerjava med državami: cena slovenske vinjete med bolj zasoljenimi
Veljavnost letnih elektronskih vinjet je vezana na datum nakupa in omogoča njihovo uporabo vse leto. Ker pa so v preteklosti navadne vinjete potekle konec januarja, v teh dneh številne lastnike še vedno čaka nakup. Večina namreč še vedno raje odšteje 110 evrov in si s tem kupi celoletni mir pred Darsovimi nadzorniki. Po informacijah AMZS je Slovenija vodilna med okoliškimi državami po višini kazni, ki nam lahko zasoli vožnjo brez vinjete.
Kaj pa v sosednjih in nekaterih drugih bližnjih državah, koliko nas bo stala uporaba njihovih avtocest? Pri zbiranju podatkov smo se oprli na AMZS.
V Sloveniji nas bo vožnja brez vinjete konkretno udarila po žepu, saj globa znaša najmanj 300 evrov, letna e-vinjeta pa je od nam bližnjih držav višja le na Madžarskem.
V sosednji Avstriji je za nekatere odseke, zlasti predore, potrebno doplačilo, digitalne vinjete pa postanejo veljavne šele 18. dan po nakupu.
Na Madžarskem za nakup vinjete potrebujemo le registrsko številko vozila. Po nakupu prejmemo potrdilo, ki ga je treba hraniti do konca potovanja oziroma eno leto po izteku veljavnosti.
Po Nemčiji brezplačno, drugod glede na relacijo
V Italiji imajo omejen vstop z osebnimi vozili v središče Rima in Milano, v zadnjem je med delovniki treba plačati ekološko takso, ki je odvisna od ekološkega razreda vozila.
Hrvaška za prihodnje leto načrtuje uvedbo brezstičnega plačevanja cestnine, po sistemu elektronske vinjete.
Nemčija kljub razvejanemu sistemu avtocest cestnin ne zaračunava. Je pa vstop v mestna jedra večine mest omejen; za vstop potrebujemo EKO-nalepko s podatkom o emisijskem razredu vozila. Kazen za vožnjo po mestu brez nalepke je 80 evrov.
Prodaja e-vinjet prehitela nalepke
Lani je Dars prodal skoraj 30 odstotkov več letnih vinjet kot v 2020, z njimi se je opremilo skoraj 964 tisoč vozil. Podobno rast so beležili pri mesečnih vinjetah, medtem ko je bilo prodanih več kot 4,55 milijona tedenskih vinjet, kar pomeni 14 odstotkov več kot leto prej. Tedenskih so, tudi v preteklih letih, največ pokupili tujci. To lahko pojasni skoraj polovični upad prodaje tedenskih vinjet leta 2020, ko je pandemija oklestila število tujcev na naših avtocestah.
17