Petek, 7. 2. 2014, 17.28
8 let, 7 mesecev
Potniški vlaki na progi Ljubljana - Koper šele maja
Kot je danes povedal generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes, naj bi potniški promet ponovno stekel šele maja.
Zaposleni na Slovenskih železnicah so v tako kratkem času uspeli popraviti večino poškodovanih odsekov in progo ponovno usposobiti za promet vlakovnih kompozicij z dizelskimi lokomotivami. V četrtek zvečer je tako spet stekel tovorni promet, dnevno naj bi v Luki Koper našteli približno 25 vlakovnih kompozicij.
"Toliko vlakov naj bi v Koper pripeljalo ta konec tedna, kasneje pa se bo njihovo število povečalo, da se bo normaliziralo tudi stanje v Luki Koper," je ob današnjem obisku v Kopru dejal Mes.
Slovenske železnice so se dogovorile za prevoz blaga tudi preko Italije, saj sta mejna prehoda Šentilj in Jesenice proti Avstriji še vedno zaprta. "Danes smo poslali pomoč tudi Avstrijcem, da bi čim prej odprli tudi ta prehod proti Avstriji, in sicer predvidoma tekom naslednjega tedna oz. prej, kot je bilo predvideno," je dejal generalni direktor Slovenskih železnic.
Slovenske železnice imajo dovolj svojih dizelskih lokomotiv, da bodo zagotavljali nemoten promet na tej progi. Med svojimi lokomotivami imajo 71 dizelskih, od katerih jih 20 lahko vozi po progi do Kopra. Trenutno za zagotavljanje nemotenega prometa z Luko Koper uporabljajo osem dizelskih lokomotiv, sedem svojih in ene v lasti Luke Koper.
Kar pa se tiče potniškega prometa, bo treba po Mesovih besedah najprej oceniti škodo, o kateri danes še ni želel ugibati. Nato bodo na vrsti zavarovalnice, ki bodo z izplačilom omogočile hitrejšo sanacijo uničene infrastrukture. "Ocenjujem, da se to pred majem ne bo zgodilo, saj bo treba zagotoviti, da se bo tovorni promet normalno odvijal tudi v času obnove," je dejal Mes.
Gašpar Mišič je izpostavil dobro sodelovanje z vodstvom Slovenskih železnic, ki je pripeljalo do hitre rešitve problema, zato Luki Koper ni nastala večja škoda. Kljub izrednim razmeram se nobena izmed ladij, namenjenih v Koper, ni preusmerila v kakšno drugo pristanišče.
Vodstvo Luke Koper pa je takoj, ko je zaznalo probleme zaradi naravne nesreče, o tem obvestilo poslovne partnerje, ki so pričakovali prihod svojega tovora v koprsko pristanišče, in se z njimi dogovorilo o možnih rešitvah.
Zaradi zapore tovornega železniškega prometa so okoli tretjino vsega prispelega tovora namesto po železnici do naročnikov prepeljali po cesti. Tudi zaradi zagotovitve normalizacije razmer bodo tovornjaki iz Luke Koper vozili tudi ob koncu tedna, ko zanje ne bo veljala prepoved prometa po državi.