Petek,
19. 5. 2023,
8.33

Osveženo pred

1 leto, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,03

Natisni članek

Natisni članek

posledice Slovenija vreme neurje ceste ceste

Petek, 19. 5. 2023, 8.33

1 leto, 7 mesecev

Golob obiskal prizadeta območja v Šentilju in obljubil državno pomoč #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,03
Robert Golob | Predsednik vlade Robert Golob si je ogledal posledice večdnevnega deževja na enem izmed najbolj prizadetih območij v Sloveniji. | Foto STA

Predsednik vlade Robert Golob si je ogledal posledice večdnevnega deževja na enem izmed najbolj prizadetih območij v Sloveniji.

Foto: STA

Predsednik vlade Robert Golob si je danes popoldne ogledal nekatera območja v občini Šentilj, ki so utrpela veliko škodo zaradi deževja, predvsem zemeljskih plazov, ki se še vedno sprožajo. Ob tem je napovedal takojšnjo pomoč prizadetim. "Država bo nemudoma priskočila na pomoč," je dejal.

Ogledal si je območja v Selnici ob Muri, kjer zemeljski plazovi ogrožajo stanovanjske objekte. "Jasno je, da brez pomoči države ne moremo niti učinkovito intervenirati, če pride do ponovnega deževja, niti ne moremo sanirati. Država bo pomagala. Občina bo dala zahtevek na ustrezne institucije, na upravo za zaščito in reševanje in na podlagi tega bomo v roku tedna oziroma nekaj dni lahko popisali škodo, ki je povezana z intervencijo, in potem ukrepali, tudi finančno," je dejal Golob v izjavi za medije v Sladkem Vrhu.

Golob: Občine same ne zmorejo takšnega bremena

Povedal je, da je trenutno govor o intervenciji, saj omogoča nagle ukrepe in preprečuje povečevanje škode, šele zatem bo sledila sanacija. "Sredstva so zagotovljena v proračunski rezervi. Po tem, kar smo danes videli, bi morala biti stvar izvedljiva, brez nekih večjih zapletov," je dejal.

Zaveda se, da občine same ne zmorejo takšnega bremena. "Popolnoma logično in normalno je, da občinski proračuni nikjer v Sloveniji nimajo dovolj sredstev za takšne nesreče in takrat je to dolžnost države. In država bo nemudoma priskočila na pomoč vsem občinam, ki bodo podale zahtevek. Glede tega ne bomo delali razlik," je dodal.

Robert Golob | Foto: Matic Prevc/STA Foto: Matic Prevc/STA

Predsednik vlade Robert Golob je obiskal tudi domačine, ki so izgubili dom. | Foto: Matic Prevc/STA Predsednik vlade Robert Golob je obiskal tudi domačine, ki so izgubili dom. Foto: Matic Prevc/STA

V Šentilju za okoli tri milijone evrov škode

V Šentilju zaenkrat ocenjujejo škodo na okoli tri milijone evrov. Premier je povedal, da bo škodo ocenila stroka. "Na politiki je, da zagotovi sredstva, in mi jih bomo zagotovili v predlaganem obsegu," je dejal.

Zahvalil se je pripadnikom civilne zaščite, gasilcem in vsem ostalim, ki so doslej pomagali pri odpravljanju posledic ujme. "Naredili ste ogromno delo in mi vam bomo stali ob strani," je dejal.

Na pomoč pripadniki civilne zaščite iz drugih delov Slovenije

Ker so lokalni pripadniki civilne zaščite po več dneh na terenu utrujeni, je Golob napovedal pomoč tudi v obliki pomoči civilne zaščite iz drugih delov Slovenije. "Verjamem, da bodo prostovoljci prišli pomagat tudi iz drugih občin. Takšno solidarnost smo Slovenci že večkrat izkazali, najbolj očitno lani na Krasu, in Primorci smo še vedno hvaležni za to," je dejal.

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan v tem ne vidi težav. "Prva je medsosedska pomoč, torej iz bližnjih občin oziroma regije, nato lahko tudi države. Stroške bo pokrila država, samo izkazati je treba potrebe. Tudi ostalim občinam bomo, če bodo želele, zagotovili dodatne ljudi," je zatrdil.

Sedem družin moralo zapustiti dom

V občini Šentilj je moralo svoje domove, ki jih ogrožajo plazovi, zapustiti sedem družin. Od tega jih je večina nameščenih v kontejnerjih, dve sta našli zatočišče pri sorodnikih. Po doslej znanih podatkih je morda v nevarnosti še ena stanovanjska hiša, a stanovalci zaenkrat ostajajo v njej.

Vodja lokalne civilne zaščite Valentina Ošlovnik je pojasnila, da se razmere stalno spreminjajo. Še danes so zabeležili okoli 15 intervencij. "Zemlja še vedno plazi, ogroža določene hiše. Ljudje so prestrašeni, stalno pogledujejo v nebo in ob vsaki razpoki kličejo na pomoč," je dejala.

Skupno je v občini aktivnih 70 plazov. Nekatera gospodinjstva še vedno nimajo dostopa do svojih hiš, šolski prevozi so onemogočeni.

Župan Štefan Žvab je hvaležen za vso dosedanjo pomoč njegovim krajanom. "Tudi besede, ki smo jih danes slišali, zvenijo zelo optimistično. Intervencijska sredstva, ki jih bomo dobili, bomo najbolj učinkovito izkoristili, kajti ljudje si najbolj želijo takojšnje pomoči. V tem trenutku lahko naredimo s temi sredstvi dosti več kot čez kako leto. Sanacije bodo pa potekale več let, to je običajno," je dejal.

Zaradi razmočenega terena tudi danes več zemljskih plazov

Se je pa zaradi močnega deževja in posledično razmočenega terena tudi preko današnjega dne sprožilo več zemeljskih plazov. Po do sedaj zbranih podatkih centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje so zabeležili 37 plazov. Gasilci so odpravljali tudi posledice poplav.

Center za obveščanje je zabeležil 37 dogodkov v povezavi z zemeljskimi plazovi, na območju Maribora 21, Ptuja devet, Murske Sobote šest in enega v Trbovljah.

Za sanacijo plazov je bilo aktiviranih skupno 31 gasilskih enot. Gasilci so s folijo prekrivali plazišča in urejali odvodnjavanje. Plazovi večinoma ogrožajo infrastrukturo in objekte, nekaj škode pa so povzročili tudi v naravi in voziščih.

Fotogalerija
1
 / 11

Vojska, gasilci in pripadniki civilne zaščite odpravljajo posledice deževja

Pri odpravljanju posledic večdnevnega deževja je bilo danes aktiviranih tudi 60 pripadnikov Slovenske vojske, ki so v občini Zgornja Kungota izvedli saniranje plazu, čiščenje jarkov in ureditev odvodnjavanja na sedmih lokacijah ter v Cirkulanah selitev družine iz ogrožene hiše.

Preko današnjega dne so gasilci še odpravljali posledice zaradi obilnega večdnevnega deževja. Center za obveščanje je zabeležili skupno 11 dogodkov na območjih Murske Sobote, Ptuja, Maribora in Celja.

Aktiviranih je bilo skupno 11 gasilskih enot. Gasilci so izčrpali meteorno vodo iz nekaj poplavljenih kletnih prostorov objektov, odstranjevali zaradi razmočenega terena podrto drevje in čistili nanose materiala s cestišč, so še sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.

V naslednjih dneh bodo sicer po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) vremenske razmere izboljšale. V soboto bo spremenljivo do pretežno oblačno, več sonca bo na zahodu. Občasno bodo krajevne padavine. Na Primorskem bo pihala burja. V nedeljo in ponedeljek bo sončno, predvsem popoldne bodo krajevne plohe ali nevihte, ki bodo v ponedeljek pogostejše. Na Primorskem bo še pihala burja. Topleje bo, še napovedujejo na Arsu.

Posledice neurja
Novice Previdno, v mariborski občini se plazovi še vedno pojavljajo!
Plaz
Novice Razmere se umirjajo, tudi pretoki nekaterih rek se že zmanjšujejo #video
Hrvaška, dež, vreme, reševanje
Novice Izredne vremenske razmere tudi v sosednjih državah, Hrvaška pričakuje vodni val iz Slovenije #video