Sobota, 18. 1. 2025, 11.12
9 ur, 2 minuti
Poljska se pripravlja na morebitni napad iz Rusije ali Belorusije
Poljska je lani začela vzpostavljati t. i. Vzhodni ščit, katerega namen je zaščititi približno 800 kilometrov vzhodne meje za primer vojaškega napada iz Rusije ali Belorusije. Projekt, ki jih bo stal približno 2,5 milijarde evrov, naj bi končali leta 2028. Na meji z Belorusijo sicer trenutno stoji ograja za preprečevanje nezakonitih migracij.
"Položaj, v katerem smo se znašli zaradi ruske agresije na Ukrajino, nas je prisilil, da smo sprejeli ustrezne in zelo hitre ukrepe za odziv na grožnjo na naših mejah," je v bližini poljsko-beloruske meje v predstavitvi za skupino bruseljskih dopisnikov v četrtek povedal vodja projekta Vzhodni ščit Stanislaw Czosnek. Poudaril je, da je poljska vzhodna meja tudi meja Evropske unije in zveze Nato.
"Lekcija, ki smo se je naučili iz vojne v Ukrajini, je zelo dragocena," je še dejal namestnik načelnika generalštaba poljske vojske. Pojasnil je, da je utrditev meje za primer napada iz Rusije ali Belorusije del poljskega obrambnega načrta v okviru zavezništva. S tem bodo po Czosnekovih besedah poljske sile, EU in Nato pripravljeni na odvračanje in obrambo.
Ovire bodo ponekod shranili v skladišča
Zaščititi nameravajo približno 800 kilometrov meje na vzhodu in severovzhodu, pri čemer gre večinoma za meji z Belorusijo in rusko eksklavo Kaliningrad.
V okviru Vzhodnega ščita načrtujejo ukrepe, namenjene odzivu na morebitno sovražnikovo presenečenje, ukrepe za omejitev mobilnosti sovražnikovih sil, ukrepe za izboljšanje mobilnosti poljske vojske ter ukrepe za zagotavljanje varnosti civilnega prebivalstva, je na mejnem prehodu z Belorusijo Polowce-Pjaščatka pojasnil polkovnik poljske vojske Mariusz Ochalski.
Poland presents the first section of military fortifications on the border with Russia.
— Viory Video (@vioryvideo) December 1, 2024
Poland unveiled the first section of border fortifications near the town of Dabrowka as part of the East Shield defense program.
On the same day, Polish Prime Minister Donald Tusk visited… pic.twitter.com/7YGYSlJPl0
Ochalski iz enote inženircev bdi nad pripravo ukrepov za omejitev mobilnosti sovražnikovih sil, ki so jih začeli pripravljati kot prve, in sicer na poljski meji s Kaliningradom.
Ta del zaščite se bo po njegovih besedah raztezal na območju do približno 400 metrov od meje. Ob meji bodo izkopali protitankovski jarek, sledil bo prvi niz betonskih ovir, čez od 150 do 200 metrov pa še eden. Vmes bo prostor za protitankovske mine, ki jih bodo namestili šele ob neposredni grožnji vdora.
Med nizom betonskih ovir so predvideli prostor za protitankovske mine. Tovrstne fizične ovire nameravajo vzpostaviti na okoli 500 kilometrih meje. Kjer to zaradi zemljišč v zasebni lasti ne bo mogoče, bodo opremo shranili v skladišča in jo namestili pred začetkom konflikta, torej ko se bodo pojavili znaki, da bi sovražnik lahko napadel, je povedal polkovnik.
Kot je še dejal, je med deli meje, ki jih bodo zaščitili z ukrepi za omejevanje mobilnosti sovražnikovih sil, tudi območje prehoda Polowce-Pjaščatka. Predstavlja namreč eno od mogočih poti vdora, saj prek njega poteka cestna povezava med beloruskim Brestom, kjer ima beloruska vojska eno največjih vadišč, in prestolnico poljske regije Podlaško vojvodstvo Bialystok.
Zaradi migrantov že postavili 186 kilometrov dolgo ograjo
Prehod Polowce-Pjaščatka, ki si ga je v okviru obiska na Poljskem ob začetku predsedovanja Varšave Svetu EU v četrtek ogledala tudi skupina bruseljskih dopisnikov, je že od leta 2020 zaprt. Tedaj so ga zaprli zaradi pandemije covid-19, od junija 2023 pa je zaprt zaradi migracijskega pritiska iz Belorusije. Po navedbah Varšave Minsk v sodelovanju z Rusijo migrante iz Afrike in Bližnjega vzhoda zakonito prepelje v Belorusijo in jih nato pošlje proti meji s Poljsko, ki jo skušajo migranti prečkati nezakonito.
Iz enakih razlogov so zaprti še trije drugi mejni prehodi z Belorusijo. Za potniški promet je odprt le mejni prehod pri Terespolu, za tovornega pa mejni prehod Kukuryki.
Del opreme so shranili v skladišča, od koder jo bodo po potrebi prepeljali na mejo. Zaradi instrumentalizacije migrantov iz Rusije in Belorusije je poljska mejna straža na meji postavila 186 kilometrov dolgo in 5,5 metra visoko kovinsko ograjo, ki je na vrhu in na sredini opremljena z rezilno žico. Na meji stoji tudi 247 kilometrov dolga elektronska ovira, sestavljena iz kablov za zaznavanje tresljajev ter več kot pet tisoč dnevnih in termovizijskih kamer za spremljanje gibanja migrantov. Za to uporabljajo tudi brezpilotne letalnike.
Junija lani so na poljski strani meje vzpostavili še tamponsko območje, ki se razteza na dolžini 60 kilometrov in je večinoma široko 200 metrov. Na območje vstop brez dovoljenja mejne straže ni mogoč, s čimer želijo otežiti delo posameznikom, ki pomagajo migrantom pri nezakonitem prehajanju meje.
Po besedah polkovnika Andrzeja Sasiulewicza iz podlaške divizije mejne straže tamponsko območje deluje, saj je število nezakonitih prehodov meje v drugi polovici lanskega leta v primerjavi s prvo upadlo za 43 odstotkov. Skupno so sicer lani zabeležili nekaj manj kot 30 tisoč nezakonitih prehodov, kar je 14 odstotkov več kot leta 2023.