Sreda,
5. 2. 2014,
11.49

Osveženo pred

5 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

zimska rekreacija veter dež vreme zima sneg žled

Sreda, 5. 2. 2014, 11.49

5 let, 12 mesecev

Počasi bomo lažje zadihali, a februar je mesec presenečenj (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Postopoma si bomo od žleda le lahko oddahnili. Prihaja konec tedna, z njim pa veter, ki bo prevetril vso Slovenijo, dež in višje temperature. Žal pa to prinaša nove težave.

Žled bo začel popuščati nekje od petka naprej. Občasne padavine v soboto in nedeljo bodo po nižinah kot dež in tudi temperature bodo pozitivne, saj bo jugozahodni veter v petek prevetril vso Slovenijo, je pojasnil dežurni meteorolog na Agenciji RS za okolje Brane Gregorčič.

Manj žleda, več poplavne ogroženosti Petkov veter bo bolj intenziven, vendar hkrati to pomeni tudi, da bo majal ledena drevesa in lahko nastane še nekaj dodatne škode in lomljenja dreves. Novih ledenih oblog sicer v teh dneh ni več za pričakovati, prav tako ne bo več prav veliko dežno-ledenih padavin.

Glede žleda si bomo lahko oddahnili postopoma čez konec tedna, se pa bo s taljenjem, kot opozarja Gregorčič, povečala poplavna ogroženost. "To ne bo nenadno, ne bodo poplave hudourniškega tipa, bodo pa lahko dokaj obsežne in dolgotrajne," je dejal in dodal, da bo najhuje na notranjsko-kraškem delu Slovenije.

Manj padavin le v četrtek V četrtek zjutraj bodo padavine večinoma ponehale. Popoldne se bo ponekod delno zjasnilo, zvečer bo po nižinah nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo okoli 0, na Primorskem od 4 do 8, najvišje dnevne od 0 do 4, na Primorskem okoli 10 stopinj Celzija.

V petek bo na vzhodu pretežno jasno, drugod zmerno do pretežno oblačno, v zahodnih krajih bo začelo deževati. Topleje bo, pihal bo okrepljen jugozahodni veter. V noči na soboto se bodo padavine okrepile in razširile nad vso Slovenijo ter v soboto dopoldne večinoma ponehale. Meja sneženja bo med 600 in 900 metri nadmorske višine.

Februar je mesec velikih temperaturnih razlik Medtem ko lahko v tujih medijih preberemo, da na primer Srbe čaka velik temperaturni preobrat, nas je zanimalo, ali se kaj takega lahko zgodi tudi v Sloveniji. Kot poroča srbski Blic, jih namreč po izredno hladnem prejšnjem koncu tedna (imeli so do minus deset) v prihodnjem tednu čaka tudi do 20 stopinj Celzija. V sedmih dneh bi tako lahko nastala kar 25 stopinj velik temperaturna razlika.

Kot je pojasnil Gregorčič, je sicer februar mesec, ko lahko pričakujemo velike temperaturne razlike. "Če se spomnimo dve zimi nazaj, smo imeli najprej zelo izrazito mrzlo obdobje s praktično ekstremnimi temperaturami, potem pa smo še v istem mesecu podrli absolutne februarske temperaturne rekorde, saj je bilo čez 20 stopinj Celzija tudi v Ljubljani," je spomnil.

Vseeno pa takšnih temperatur, kot ga napovedujejo Srbi, v Sloveniji ne pričakujemo. Za prihodnji teden vremenoslovci namreč napovedujejo, da se bodo dnevne temperature gibale med 5 in 10 stopinjami Celzija. Po 15. februarju pa lahko pričakujemo, da se bodo temperature dvignile tudi nad 10 stopinj.

Vreme kroji življenje tudi pri naših sosedah Z žledom se ne spopadamo samo v Sloveniji. Z njim imajo velike težave tudi Hrvati, predvsem Gorski kotar. Žled je po besedah Gregorčiča bolj značilen za naše območje, za ta prehod iz celine proti morju in je prizadel predvsem sever Hrvaške in Slovenijo, Avstrijcev pa niti ne oziroma v manjši meri.

V Avstriji (južni del avstrijske Koroške) in predvsem v severni Italiji (Dolomiti in Karnijske Alpe) pa nevšečnosti povzroča ogromna količina snega. V Dolomitih so prejšnji teden celo evakuirali turiste, že pred samim sneženjem, ker so bile napovedi tako alarmantne, je še povedal Gregorčič.